rozmiar czcionki: A | A | A

„Mała Wielkanoc” pamięta o tradycji

25.04.2017 15:33 15:33

Konkurs na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne - Mała Wielkanoc, w którym uczestniczyła wicemarszałek Iwona Krawczyk odbył się 22 kwietnia w Lubawce już po raz trzydziesty trzeci. Swoje stoły wielkanocne pokazało dziesięć zespołów z różnych części Polski.

Mała Wielkanoc jest w polskiej kulturze ludowej obchodzona tydzień po świętach Wielkanocnych, wówczas rodzina spotykała się ponownie przy wielkanocnym stole, nie powtarzając jedynie dzielenia się jajkiem.


Konwencja konkursu jest niezmienna od lat. Zespoły ludowe, które goszczą w Lubawce, przygotowują zgodnie z tradycją ludową stoły wielkanocne. Zgodność ze starymi obyczajami i przepisami poszczególnych potraw oraz tradycyjnego wystroju prezentowanych stołów oceniała komisja konkursowa.


Nagroda Złoty Smak przypadła w tym roku zespołowi Wrzos z Lubawki. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały Zgoda z Chełmska Śląskiego oraz Podolanie z Czerwonej Wody, na drugim miejscu były zespoły z Sokołowca, Podgórek, Henrykowa, Skorzynic oraz Żeliszowa. Trzecią nagrodę otrzymały zespoły z Przedwojowa i Radostowa.


W tym roku atrakcją dla publiczności był występ Krakowskiej Grupy z Bronowic, która poza repertuarem muzycznym zaprezentowała tradycyjnego Lajkonika. Osoby, które Lajkonik zaszczycił puknięciem w głowę kolorowym berłem, mogą oczekiwać szczęścia przez cały kolejny rok. Organizatorzy, czyli gmina Lubawka oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przygotowali również konkursy zdobienia jajek dla zaproszonych gości i publiczności.