rozmiar czcionki: A | A | A

Powstanie Dolnośląska Instytucja Finansująca

17.10.2014 14:23 14:23

Kreowanie polityki gospodarczej regionu przez Samorząd Województwa oraz wspieranie finansowe i doradcze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To główne cele koncepcji powołania przez dolnośląski samorząd Dolnośląskiej Instytucji Finansującej. O nowej inicjatywie, która będzie wspomagać dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowali Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zbigniew Sebastian – Prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej oraz Leszek Cybulski, Pełnomocnik Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Sp. z o.o.

Głównym celem nowej inicjatywy jest konsolidacja rozproszonej obecnie oferty wsparcia dla sektora MŚP. Obecnie wsparcie z inicjatywy Jeremie w postaci pożyczek i poręczeń realizowane jest przez kilka spółek, agencji i podmiotów komercyjnych. Tak duże rozdrobnienie nie działa jednak korzystnie na prowadzenie działalności gospodarczej i rozwój gospodarczy regionu.


Nowa koncepcja zakłada korzystanie z instrumentów zwrotnych, w tym pożyczek, poręczeń, gwarancji. Wykorzystywać będzie również tzw. instrumenty kapitało podobne, czyli pożyczki podporządkowane z okresem finansowania 5-10 lat, gwarancje emisji obligacji korporacyjnych oraz instrumenty kapitałowe, czyli finansowanie kapitałem zalążkowym (seed capital) przedsiębiorstw we wczesnych fazach rozwoju.


Dodatkowo do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw skierowana zostanie specjalnie przygotowana oferta szkoleniowo doradcza zawierająca szkolenia z zakresu prowadzenia biznesu oraz doradztwo z zakresu działalności gospodarczej.


Środki finansowe na nowe przedsięwzięcie zapewni m.in. inicjatywa JEREMIE, kapitał Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego i DFG Pożyczki oraz pieniądze przewidziane na zwrotne instrumenty finansowe z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.


Bieżące koszty funkcjonowania Dolnośląskiej Instytucji Finansującej będą pokrywane między innymi z kosztów kwalifikowanych przewidzianych w projektach, polityki lokacyjno - depozytowej nowego podmiotu oraz z tak zwanej „zachęty” wynoszącej do 0,6% kwoty sumy za terminowe realizowanie projektów. To natomiast oznacza brak kosztów dla Budżetu Województwa z tytułu powstania i funkcjonowania Instytucji.