rozmiar czcionki: A | A | A

Kongres Regionów już w czerwcu!

29.05.2017 15:29 15:29

Po raz kolejny Wrocław będzie gościł kilkuset polskich samorządowców oraz światowej sławy ekspertów w ramach VIII Kongresu Regionów, który odbędzie się w dniach 19-20 czerwca. O tym co znalazło się w programie imprezy mówił dzisiaj jej współgospodarz, marszałek Cezary Przybylski.

fot. wroclaw.pl

Tematem przewodnim nadchodzącej odsłony Kongresu Regionów będzie innowacyjność. Pojawi się ona zarówno w kontekście technologii, społeczeństwa, finansowania inwestycji samorządowych jak i samego zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego.


Głos w dyskusji zabiorą światowej sławy innowatorzy, a wśród nich:


Gil Panelosa - pionier miejskich rewolucji w mobilności i zagospodarowaniu przestrzeni. Jako pierwszy na świecie przekształcił duże miasto (Bogotę w Kolumbii) tak, by ograniczyć w nim dominację samochodu i dać pierwszeństwo mieszkańcom przez co przyczynił się znacząco do poprawy warunków życia, w tym bezpieczeństwa.


Carl Friedrich Eckhardt - szef think tanku Urban Mobility, który bada najnowsze rozwiązania w zakresie mobilności i ekonomii współdzielenia (Shared Economy). Eckhardt pokaże z jakich aplikacji i technologii
korzystają mieszkańcy podążający za tymi trendami oraz jak miasta mogą reagować na te zjawiska z korzyścią dla siebie.


Lorenz Dexler – współautor projektu jednego z najsłynniejszych na świecie parków miejskich: Superkilen w Kopenhadze, projektu przestrzeni publicznej, który jednocześnie łączy przestrzenie etnicznej tożsamości różnych grup mieszkańców. Dexler opowie podczas sesji plenarnej, jak w nowoczesny proces projektowania miast włącza się ich mieszkańców.


Swoją obecność licznie potwierdzili także polscy samorządowcy, m.in. współgospodarz Rafał Dutkiewicz, Jacek Karnowski z Sopotu, Tadeusz Ferenc z Rzeszowa, Wadim Tyszkiewicz z Nowej Soli, Roman Szełemej z Wałbrzycha i Robert Biedroń ze Słupska oraz marszałkowie województw, w tym Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.


Goście wydarzenia to również eksperci. Zaproszenie przyjęli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, odpowiedzialny między innymi za elektromobilność, Michał Kurtyka, przedstawiciele największych korporacji
samorządowych na czele z Andrzejem Porawskim, dyrektorem Związku Miast Polskich. Pojawi się również prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i współtwórca polskiego samorządu, Jerzy Stępień oraz prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz. Poza nimi Kongres gościć będzie wielu przedstawicieli firm.


VIII Kongres Regionów odbędzie się w dniach 19-20 czerwca we Wrocławiu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.kongresregionow.pl.