rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja z okazji obchodów święta ceramiki

16.08.2018 14:58 14:58

„Promocja produktów turystycznych transgranicznego obszaru Polski i Saksonii” – to tytuł dwudniowej konferencji, która w czwartek rozpoczęła się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki w ramach obchodów XXIV święta ceramiki.

Jej organizatorzy - Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze oraz Powiat Bolesławiecki i Gmina Miejska Bolesławiec – wychodzą z założenia, że regiony położone w pobliżu granic państwowych mają wszelkie podstawy do tworzenia wspólnych transgranicznych produktów turystycznych. Tak jest również w przypadku Dolnego Śląska i Saksonii. W konferencji udział wziął m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski, Prezes BTG Grzegorz Owczarkowski, starosty bolesławiecki Karol Stasik oraz prezydenta Bolesławca Piotr Roman.
 - Idea transgranicznych produktów turystycznych to nic innego, jak tworzenie po obu stronach granicy wspólnej, kompleksowej oferty dla wszystkich turystów. Objęcie takich obiektów i miejsc wspólną promocją czy nazwą, może bardzo pozytywnie wpływać na dalszy ich rozwój i popularyzację. A pojawienie się w tych stronach większej liczby odwiedzających, pociągnie za sobą równolegle rozwój dedykowanych turystom usług – noclegi, gastronomia, transport - prowadzonych najczęściej przez małe, regionalne, często rodzinne firmy. Co ważne,  na takie wspólne, transgraniczne działania, można pozyskać środki z unijnych dotacji - wyjaśniał marszałek Cezary Przybylski.
W programie Konferencji znalazły się wystąpienia dotyczące gównie branży ceramicznej, postrzeganej przez pryzmat gospodarczo-turystyczny, która jednoznacznie kojarzona jest z Bolesławcem, subregionem bolesławieckim i Dolnym Śląskiem, a równocześnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich produktów na światowych rynkach.  W ramach konferencji odbędą się także warsztaty w miejscowych zakładach ceramicznych.