rozmiar czcionki: A | A | A

II Polsko-irańskie Forum Gospodarcze we Wrocławiu!

24.02.2017 10:59 10:59

Polsko-irańskie relacje gospodarcze, to ogrom możliwości na wielu płaszczyznach, m.in. eksportu produktów rolnych, energetyki oraz transportu kolejowego. Przedstawieniu tych sektorów poświęcone było spotkanie Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego z Ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce oraz z Gubernatorem irańskiego ostanu Azerbejdżan Wschodni - podczas drugiego już - zorganizowanego w stolicy Dolnego Śląska wspólnie z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej - Polsko-Irańskiego Forum Gospodarczego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego podczas spotkania z delegacją irańską reprezentowali razem z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego: Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów Międzynarodowych, Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą, Barbara Kluza, Kierownik Działu Kontaktów Pozaeuropejskich w Wydziale Współpracy z Zagranicą, Katarzyna Banaszkiewicz, Dyrektor Wydziału Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej, Andrzej Jamrozik, Prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, Igor Wójcik, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Adam Zawada, Dyrektor Departamentu Marszałka.


W drugiej części spotkania poświęconej zagadnieniom gospodarczym uczestniczyli również przedsiębiorcy z Dolnego Śląska zainteresowani nawiązaniem relacji gospodarczych z Iranem. Forum Gospodarcze Polska–Iran,  podczas którego przedstawiono możliwości dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej dedykowane było działaniom podejmowanym przez oba kraje na rzecz wzmocnienia współpracy gospodarczej. Delegacji irańskiej towarzyszyła grupa kilkunastu przedsiębiorców. Przedsiębiorcy uczestniczyli także w sesji rozmów B2B z firmami potencjalnie zainteresowanymi rynkiem irańskim i polskim (dolnośląskim).


Warto pamiętać, że aktywne polsko-irańskie (perskie) stosunki dyplomatyczne sięgają XVI w. i obfitują w wiele dobrych wydarzeń, które zbliżały te dwa odległe geograficznie Państwa. To właśnie Persja razem z Imperium Osmańskim nie uznały rozbiorów Polski. Podczas II Wojny Światowej, to na ziemiach Iranu schronienie otrzymało ponad 100 tys. polskich uchodźców ewakuowanych z ZSRR, a w powojennym świecie polscy inżynierowie brali czynny udział w budowie Iranu.

Wspólną, kilkusetletnią historię można wykorzystać do budowania wspólnej polityki gospodarczej i wymiany handlowej na miarę XXI wieku.

Irańska Prowincja Azerbejdżan Wschodni, to jedna  z 31 prowincji Iranu i zarazem jeden z największych obszarów liczący 47 tys. km2. Prowincja jest przemysłowym centrum Iranu, który wyspecjalizował się w produkcji szkła, papieru, stali, miedzi czy leków. To również zaplecze dla krajowej produkcji chemicznej i petrochemicznej, produkcji maszyn rolniczych, motoryzacyjnej oraz obuwniczej. Działa tam ponad 5000 zakładów produkcyjnych. Region Wschodniego Azerbejdżanu uchodzi na jeden z najzasobniejszych obszarów Iranu w surowce mineralne. Działa tu około 180 kopalń. Prowincja ma dobrze rozwinięte rolnictwo, sadownictwo oraz hodowle bydła i owiec. Znana jest też z rękodzielnictwa, które stanowi znaczną część jej eksportu. Głównie są to, znane na całym świecie  z oryginalnego wzornictwa i kolorystyki dywany z Tabriz. W prowincji jest t ponad 30 uczelni wyższych.

Pod względem kulturowym prowincję wyróżnia język (azerski – odgałęzienie języków Azari) oraz folklor. Stąd pochodzi kilku irańskich pisarzy i poetów narodowych, tu urodził się też współczesny poeta irański Ostad Mohammad Hossein Shahriyar. Obecny przywódca duchowy Ali Khamenei również pochodzi z tego regionu.

UNESCO na swej liście posiada dwie biosfery na terenie Azerbejdżanu Wschodniego: jezioro Urmia oraz rezerwat górski Arasbaran.