rozmiar czcionki: A | A | A

Nowa fabryka w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

18.07.2014 11:37 11:37

400 miejsc pracy, 40 tys. m2 powierzchni i wartość 150 mln euro – tak w liczbach przedstawia się najnowsza inwestycja w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W Komornikach koło Środy Śląskiej powstała fabryka nowoczesnych katalizatorów BASF. W uroczystości otwarcia zakładu wziął udział m.in. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

fot. BASF

Fabryka w Komornikach to największy europejski zakład niemieckiego koncernu chemicznego. Do przyszłego roku, będzie w nim działało 10 linii produkcyjnych. Produkowane będą tam systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem diesla. Ponadto na terenie zakładów znajduje się laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu.


- Dzisiejsza uroczystość otwarcia zakładów to świetna informacja dla naszego regionu. Oznacza bowiem powstanie nowych miejsc pracy i rozwój innowacyjnej produkcji. Życzę inwestorowi owocnej współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i dalszego rozwoju firmy, a pracownikom zakładów zadowolenia z bycia częścią największego na świecie koncernu farmaceutycznego i satysfakcji z wykonywanej pracy – mówił w trakcie otwarcia Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Kamień węgielny pod fabrykę został wmurowany 14 marca ubiegłego roku. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy kosztował 90 mln euro, drugi 60 mln. Polska jest świetnym miejsce inwestycyjnym dla niemieckiego koncernu, który działa na terenie naszego kraju od 1992r. Decydują o tym m.in. centralne położenie w Europie oraz pozytywne warunki inwestowania w strefach ekonomicznych. Dzięki fabryce w Komornikach, firma uzupełnia swoją działalność w Europie i zwiększy wydajność swoich procesów produkcyjnych.

fot. BASF
fot. BASF