rozmiar czcionki: A | A | A

Gala projektu "Razem w pełni sprawni"

19.12.2016 11:19 11:19

W piątek (16 grudnia) w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się gala podsumowująca kolejną edycję projektu edukacyjnego „Razem w pełni sprawni”, skierowanego do uczniów i nauczycieli dolnośląskich szkół. Miał on na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Realizatorem projektu współfinansowanego ze środków województwa dolnośląskiego była Fundacja „Promyk Słońca”. Na gali pojawili się reprezentujący urząd marszałkowski: Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych oraz Celina Witkowska, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Tegoroczna edycja projektu zakładała 12 spotkań z uczniami gimnazjum z udziałem osób niepełnosprawnych, seminaria z nauczycielami oraz warsztaty filmowe zwieńczone konkursem na najlepsze filmy zrealizowane przez uczniów, które zaprezentowane zostały na  gali końcowej. Miałem przyjemność uczestniczyć w kilku wizytach w dolnośląskich placówkach i wraz z niewidomą Magdaleną Orłoś dzielić się z uczniami doświadczeniami związanymi z niepełnosprawnością. Ideą było przekazanie przesłania, iż brak sprawności nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń, pasji czy aktywności społeczno-zawodowej – mówi Paweł Parus.

 

Podczas gali rozdane zostały dyplomy i statuetki w różnych kategoriach, m..in.: dla wyróżniających się: aktora, reżysera, scenarzysty, a także za muzykę czy montaż. Kapituła konkursowa za najlepszy film uznała produkcję Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie pt. „Szach mat – opowieść o życiu”. Aż cztery statuetki trafiły do Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu.

 

- Projekt „Razem w pełni sprawni” jest jedną wizytówek działań województwa dolnośląskiego na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. W ostatnich 5 latach objął swoim zasięgiem niemal 100 szkół. Uwrażliwianie społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi na potrzeby osób z dysfunkcjami jest zadaniem niezwykle ważnym. Dzięki takim działaniom rozwija się proces integracji społecznej, a co za tym idzie burzone są pejoratywnie ukierunkowane stereotypy o osobach niepełnosprawnych – dodaje pełnomocnik marszałka.

 

Foto: Sylwia Waczko