rozmiar czcionki: A | A | A

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

09.05.2016 10:46 10:46

5 maja obchodziliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, zwany też Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w urzędzie marszałkowskim zorganizowane zostało dwudniowe szkolenie, podczas którego urzędnicy mogli przekonać się, z jakimi problemami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.

Celem szkolenia miało być uwrażliwienie urzędników na potrzeby osób niepełnosprawnych. Można było pojechać lub przepchnąć kogoś na wózku inwalidzkim, skorzystać z handbików oraz tandemów, przejść się ścieżką z zawiązanymi oczami lub asystować w tym komuś innemu.

- Wielu osobom często trudno sobie wyobrazić, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się na co dzień osoby z niepełnosprawnością. Podczas warsztatów Paweł Parus i jego współpracownicy pomogli uczestnikom spojrzeć na codzienność z perspektywy osoby niepełnosprawnej – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd województwa od wielu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych, prowadząc własne projekty lub dofinansowując działania realizowane przez organizacje pozarządowe. Tylko w 2015 roku samorząd województwa przekazał na te działania prawie 13 mln zł.

Podstawowym celem działań podejmowanych przez samorząd jest włączanie osób z niepełnosprawnościami w nurt życia społecznego, kulturalnego czy zawodowego. Aktywizacja osób niepełnosprawnych to proces wymagający wiedzy, a także dobrej komunikacji i współpracy różnych środowisk. Wymaga przekraczania nie tylko barier fizycznych, ale przede wszystkim tych mentalnych. Samorząd województwa wspiera działalność pięciu dolnośląskich Zakładów Aktywności Zawodowej. W tym roku otwarty zostanie ZAZ w Wałbrzychu, którego budowa jest również współfinansowana przez województwo.

W listopadzie ubiegłego roku marszałek Cezary Przybylski powołał też swojego pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Został nim Paweł Parus, który sam jest osobą niepełnosprawną.

- Niepełnosprawność objawia się w różnych formach, także tych niezauważalnych. A warto dostrzegać, że z powodu przeróżnych dysfunkcji droga osób z niepełnosprawnością do pracy, szkoły, usług i dóbr społecznych jest znacznie „dłuższa” niż dla przeciętnego obywatela. Czasem brakuje sił, niekiedy systemowych rozwiązań, by móc godnie żyć. Wszystkie problemy staną się jednak łatwiejsze do rozwiązania, jeśli przestaniemy wykluczać, a zaczniemy włączać. Największą barierą w realizacji tego procesu jest brak komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, spowodowany niewiedzą, a przez to obawą przed kontaktem – mówi Paweł Parus.

Ważnym aspektem działań podejmowanych przez pełnomocnika marszałka oraz wydział ds. osób niepełnosprawnych jest integrowanie i budowanie platformy współpracy z samorządami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi wspierającymi osoby niepełnosprawne. Opracowywane są również wojewódzkie programy oraz organizowane szkolenia dotyczące wyrównywania szans i przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Zadania realizowane przez Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych

Samorząd prowadzi kampanie medialne, których celem jest zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych przy współpracy z mediami. Programy i artykuły ukazują sylwetki osób, które pomimo swojej niepełnosprawności osiągnęły sukces zawodowy czy realizują swoje pasje. Prezentowane są też wydarzenia, których twórcami lub uczestnikami są osoby z niepełnosprawnością. Największym tego typu przedsięwzięciem jest kampania „Nie ma barier Dolny Śląsk”. W ramach tego projektu dofinansowano m.in. produkcję i emisję audycji radiowych „Pełnosprawni” oraz programów telewizyjnych „Zdrowiej”, „Region bez barier”.

Prowadzone są również działania edukacyjne oraz pomagające osobom niepełnosprawnym w usamodzielnieniu się i podejmowaniu pracy zawodowej. „Razem w pełni sprawni” to projekt realizowany w latach 2010-2013 ze środków unijnych, następnie kontynuowany przez Fundację Promyk Słońca i Stowarzyszenie KKN, a obecnie przez kolejne organizacje pozarządowe. Celem projektu było uwrażliwienie uczniów i nauczycieli na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych w ich otoczeniu.  Wypracowane zostały scenariusze lekcji i zajęć pozalekcyjnych, przybliżających tematykę niepełnosprawności. W projekcie wzięło udział ponad 500 nauczycieli i kilkanaście tysięcy uczniów. Inny projekt „Sprawni w pracy” realizowany był w latach 2012-2014 przez w partnerstwie z czterema NGO z dofinansowaniem środków unijnych. Podstawowym celem przedsięwzięcia była aktywizacja zawodowa osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz członków ich rodzin przez przydzielenie im asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Aktywizacja osób z niepełno sprawnościami może być również realizowana przez sport i turystykę. Samorząd dofinansował m.in. wydanie przewodnika turystycznego „Dolny Śląsk otwarty dla każdego”, opisującego trasy turystyczne Dolnego Śląska dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Ze wsparciem samorządu województwa zakupiono tandemy z przeznaczeniem dla niewidomych osób z niepełnosprawnością (korzysta z nich Stowarzyszenie „Razem Bezpiecznie”) oraz kilka rowerów z napędem ręcznym (handbike) z przeznaczeniem dla osób z niedowładem kończyn dolnych (korzysta z nich Stowarzyszenie Absolwentów WSB we Wrocławiu).

Więcej informacji na temat działań samorządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami w zakładce „(Nie)pełnosprawni”.

Kontakt do pełnomocnika: www.PelnomocnikON.pl.