rozmiar czcionki: A | A | A

Dożynki w Kruszynie

28.08.2018 11:19 11:19

W dolnośląskich gminach rozpoczęły się Dożynki. To tradycyjne święto plonów na zakończenie sezonu zbiorów zbóż, które każdego roku rolnicy obchodzą bardzo uroczyście. W miniony weekend marszałek Cezary Przybylski brał udział w dożynkach w Gminy Bolesławiec w miejscowości Kruszyna.

 - Wyjątkowo barwny korowód przygotowany przez mieszkańców Kruszyny - Gospodarzy Święta Plonów oraz wspaniałe, misternie przygotowane dożynkowe wieńce wzbudzały zachwyt wszystkich, licznie przybyłych na uroczystość gości. Atmosfera tego święta, niezwykle rodzinna i serdeczna była wytchnieniem dla mieszkańców wsi, dla których ten rok nie był łatwy ze względu na dokuczliwą suszę – zauważa marszałek Cezary Przybylski.

Zazwyczaj dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Pod koniec XIX wieku poza dożynkami dworskimi zaczęto także organizować dożynki gospodarskie. W ten sposób majętni gospodarze świętowali z pracującymi dla nich parobkami i najemcami. Tradycja dożynek gminnych, powiatowych i parafialnych sięga czasów międzywojennych.