rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk wspiera Skautowe Jamboree Polska 2023

14.08.2017 07:59 07:59

40 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów. Tak zapowiada się „Home Hospitality” – zlot skautów - będący częścią XXV Światowego Jamboree Skautowego, który zaplanowany jest na 2023 rok.O organizację zlotu ubiega się Związek Harcerstwa Polskiego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dziś, list intencyjny dotyczący pomocy przy organizacji światowego zlotu skautów podpisali marszałek województwa Cezary Przybylski oraz członek zarządu Jerzy Michalak.
Pierwsza edycja jamboree odbyła się w 1929 roku w Olimpia Hall w Londynie, i od tego czasu wędruje po różnych krajach i kontynentach. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 roku w Japonii, natomiast najbliższe jamboree nastąpi w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska po raz pierwszy może stać się gospodarzem tej międzynarodowej imprezy.

Jednym z najistotniejszych elementów polskiej propozycji jest program "Home Hospitality", który zakłada ugoszczenie na terenie całego kraju 40 tys. harcerzy w okresie poprzedzającym lub następującym po jamboree.

„Home Hospitality” XXV Światowego Jamboree Skautowego to doskonała promocja lokalnych atrakcji i zwyczajów, kultury i gościnności, to projekt, dzięki któremu dziesiątki tysięcy uczestników wydarzenia mogą zapoznać się z dziedzictwem i potencjałem goszczącego ich regionu. „Home Hospitality” to  również okazja do nawiązania trwałych międzynarodowych kontaktów i przyjaźni.