rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk stawia na branżę kosmiczną

05.09.2019 08:57 08:57

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy. Dzięki świetnie wykształconej kadrze akademickiej, a także dobrym relacjom między uczelniami i samorządem województwa, stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych ośrodków branży kosmicznej w Polsce.

Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej urzędu marszałkowskiego pomógł najlepszym dolnośląskim firmom z tej branży zaprezentować swoją ofertę na prestiżowych targach. Mowa o odbywającym się od 3 do 6 września Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – jednej z trzech największych imprez targowych branży obronnej w Europie.

- To organizowane od 26 lat targi dla wystawców związanych z obronnością. Dzięki wsparciu samorządu województwa dolnośląskie firmy z branży aerospace będą miały okazję zaprezentować się wśród przedstawicieli wojska, służb i instytucji związanych z obronnością kraju. Sektor AEROSPACE czerpie z doświadczeń branż skupionych w ramach dolnośląskich Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji: mobilność przestrzenna i technologie informacyjno-komunikacyjne – wyjaśnia Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląskie firmy zajmują się zarówno tworzeniem urządzeń latających, jak i podzespołów, z których korzystają później inni producenci. Z efektów pracy naszych przedsiębiorców korzystają między innymi producenci satelitów czy systemów optycznych wykorzystywanych później do prowadzenia specjalistycznych badań i obserwacji.

Jednym z najciekawszych elementów tegorocznej edycji targów będzie wystawa narodowa USA, której gościem honorowym będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, oficer US Air Force, a także uczestnik misji Apollo 15. Z tego względu wiele uwagi podczas imprezy poświęcone zostanie branży kosmicznej. Dlatego właśnie wydarzeniem zainteresowały się dolnośląskie firmy działające w obszarze aerospace, a wśród nich Scanway, BZBUAS, Thorium Space, Komes, Neotechnik czy ekoskal.

W ubiegłym roku, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Województwa Dolnośląskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych”, Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej zorganizował udział  firm z Dolnego Śląska w targach: CeBIT w Hanowerze, IFA w Berlinie i CIFIT w Xiamen, gdzie na regionalnych stoiskach zostały przedstawione ich oferty biznesowe.

Wyjazd na targi był bardzo owocny! Zdobyliśmy partnera strategicznego, który będzie produkował nam podzespoły w Chinach, zostaliśmy zaproszeni na międzynarodową konferencję ARDUPILOT’a. Na konferencji dowiedzieliśmy się dokładnie, jakie oczekiwania ma chiński rząd wobec rozwoju rolnictwa oraz nawiązaliśmy współpracę z chińskimi firmami dystrybucyjnymi. Wszystkie te kontakty i spotkania pozwolą jeszcze bardziej przygotować nasz produkt, aby spełniał oczekiwania naszych klientów i był dostępny dla każdego – mówił na temat udziału w targach CIFIT prezes zarządu BZB UAS Kacper Budnik.