rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląsko-Czeskie Forum Gospodarcze w Pradze

07.11.2017 16:00 16:00

7 listopada 2017 roku zostało zorganizowane Dolnośląsko-Czeskie Forum Gospodarcze w Pradze, w Republice Czeskiej, w którym uczestniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Ambasada RP w Pradze, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Górze oraz Kraj Środkowoczeski, z którym Dolny Śląsk właśnie podejmuje współpracę. Forum poświęcone było omówieniu współpracy gospodarczej, jej potencjału oraz kojarzeniu firm z Polski i Republiki Czeskiej.

Jedną z części Forum było właśnie spotkanie B2B firm z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i turystycznej. Firmy z Dolnego Śląska i Czech miały okazję poznać własny potencjał oraz podjąć rozmowy na temat współpracy. Szczególnie licznie reprezentowana była branża turystyczna. Intencją Ambasady RP w Republice Czeskiej oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego jest przekonanie Czechów do odwiedzania Polski i poznawania atrakcji turystycznych kraju oraz Dolnego Śląska. Turyści z Polski chętnie Czechy odwiedzają i poznają, doceniając urodę sąsiedniego kraju.


W spotkaniu udział wzięli m. in. Grażyna Bernatowicz, Ambasador RP w Republice Czeskiej, Miloš Petera, Wicehetman Kraju Środkowoczeskiego, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Julian Golak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Arkadiusz Ignasiak, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu, Piotr Miedziński, Prezes KARR S.A., Igor Wójcik, Pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Republiką Czeską, przedstawiciele Urzędu Miasta w Pradze, reprezentanci krajów Pardubickiego i Kralowohradeckiego oraz  przedstawiciele czeskich i polskich firm. Wydarzenie było pierwszym tego rodzaju organizowanym przez Dolny Śląsk w Republice Czeskiej.Czechy to trzeci pod względem wielkości kraj docelowy dla polskiego eksportu, za Niemcami i Wielką Brytanią, która wyprzedzała Czechy w strukturze polskiego eksportu tylko o 0,1% w I kwartale 2017. Udział rynków Europy środkowo-wschodniej w strukturze polskiego eksportu powoli się odbudowuje, ale przy 8% w 2016 r. był on nadal ponad dwukrotnie niższy niż na przełomie tysiąclecia (wtedy prawie 17%). Najważniejszy dla Polski kraj w tej grupie to właśnie Czechy, gdzie nasz eksport jest większy niż łączny polski eksport do krajów azjatyckich.

Obydwa kraje korzystają na bliskim sąsiedztwie - bliskości kulturowej, komunikacyjnej, otwartych nawzajem rynkach. Dla Czech Polska również jest trzecim pod względem wielkości rynkiem eksportowym.