rozmiar czcionki: A | A | A

Karkonoski klasyk w Jeleniej Górze

25.08.2013 09:10 09:10

Najlepsi zawodowi kolarze BGŻ Proligi oraz setki amatorów jazdy na dwóch kółkach spotkało się w ten weekend w Jeleniej Górze. Zawodnicy rywalizowali na pętli wiodącej przez Jelenią Górę, Piechowice i Sobieszów. Na starcie wyścigu amatorów stanął marszałek Rafał Jurkowlaniec, który objął Mistrzostwa honorowym patronatem.

Karkonoski klasyk to jedna z największych kolarskich imprez z Polsce. Na liczącej 11 – kilometrów pętli (Jelenia Góra – Jagniątków – Piechowice) rywalizować będą zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Obie grupy pojadą tą samą trasą z pięknym widokiem na Karkonosze. Wśród profesjonalistów na starcie stawili się czołowi polscy zawodnicy biorący udział w cyklu BGŻ ProLigi. W zawodach biorą udział zarówno kobiety jak i mężczyźni podzieleni na cztery kategorie wiekowe.


Kibice przyjechali do Jeleniej Góry dopingować nie tylko zawodników z profesjonalnego peletonu.  Niedziela rozpoczęła się od wyścigu amatorów. Zawodnicy ruszyli na trasę punktualnie o godz. 9.00, a wśród nich znalazł się również marszałek Rafał Jurkowlaniec. W zależności od sił mieli do pokonania 44 lub 77 kilometrów. Kolarz który okaże się najszybszy na dłuższej trasie otrzyma Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 


Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla fanów „dwóch kółek” m.in. Mistrzostwa Polski w Kolarskim Kibicowaniu. Specjalny patrol BGŻ dostarczy miłośnikom kolarstwa zgromadzonym na całej rundzie trąbki, kołatki i inne gadżety kibica, a następnie oceni zaangażowanie poszczególnych grup. To nie koniec: na starcie wyścigu, na Placu Piastowskim w Cieplicach, kibice mogą ścigać się na rowerach stacjonarnych oglądając przy tym trasy najciekawszych kolarskich wyścigów w Europie, przejechać slalom rowerem cargo (tzw. Babboe) i wziąć udział w konkursach wiedzy o rowerach. Specjalnie z tej okazji w kilku miejscach powstaną strefy kibica – w Piechowicach (Huta Julia), na starcie - Plac Piastowski w Cieplicach oraz na mecie w Jagniątkowie.


Celem Górskich Szosowych Mistrzostw Polski jest popularyzacja zdrowego trybu życia poprzez uprawianie kolarstwa szosowego oraz promocja Jeleniej Góry i całego Dolnego Śląska jako miejsca przyjaznego uprawianiu sportu. Marszałek Rafał Jurkowlaniec objął Mistrzostwa honorowym patronatem.


***

W tym roku w Sobótce na Dolnym Śląsku odbyły się również Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym w Sobótce. Podobnie jak teraz w Jeleniej Górze, również wtedy rywalizacji amatorów towarzyszył wyścig amatorów. Na organizację Mistrzostw samorząd Dolnego Śląska przeznaczył 30 tys. zł, a marszałek Jurkowlaniec objął zawody patronatem honorowym (więcej: bit.ly/16UqNmR).