rozmiar czcionki: A | A | A

Ceramiczny Express czyli pociąg specjalny Kolei Dolnośląskich

14.08.2018 12:44 12:44

Od środy 15 do niedzieli 19 sierpnia potrwa 24. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Koleje Dolnośląskie, które są partnerem tego wydarzenia, w sobotę 18 sierpnia organizują przejazd specjalny pociągu ze stacji Wrocław Główny do Bolesławca.

Pociąg specjalny odjedzie o godz. 9.00 ze stacji  Wrocław Główny i będzie zatrzymywał się  na stacjach: Wrocław Muchobór, Nowy Dwór, Żerniki, Leśnica i Legnica. Planowany przyjazd do stacji Bolesławiec o godz. 10.08., a powrót o godz. 18.40. Przejazd jest bezpłatny. Obchodzone co roku Święto Ceramiki, to wyraz uznania dla bolesławieckiej tradycji ceramicznej. Podczas wydarzenia organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele atrakcji. Goście będą mieli możliwość odwiedzić wystawę rzeźb ceramicznych, podziwiać budowę pieca, a także wziąć udział w animacjach ceramicznych, w tym w toczeniu na kołach garncarskich. Wieczorami zaplanowane zostały koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej: Lombard, Poparzeni Kawą Trzy oraz Sound’N’Grace

- Bolesławieckie Święto Ceramiki to wydarzenie niezwykłe, z bogatym programem i wieloma atrakcjami. Znam je od lat, nie raz miałem okazję w nim uczestniczyć. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Wrocławia i okolic do skorzystania z tego specjalnego połączenia naszego regionalnego przewoźnika - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas przejazdu odbędzie się także zbiórka publiczna na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „KLEKUSIOWO” w Tomaszowie Bolesławieckim. Działalność ośrodka polega przede wszystkim na leczeniu oraz rehabilitacji poszkodowanych zwierząt, w celu wypuszczenia ich do środowiska naturalnego.

- Spółka Koleje Dolnośląskie, jako regionalny przewoźnik angażuje się w wiele wydarzeń  organizowanych na Dolnym Śląsku. Tym razem z myślą o Dolnoślązakach przygotowaliśmy dodatkową niespodziankę. Otóż w specjalnym pociągu do Bolesławca wraz z pasażerami pojadą również malarki ze Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego. Urozmaicą podróż malując chętne osoby unikatowymi stemplami służącymi do malowania ceramiki bolesławieckiej.  Zachęcam zatem do skorzystania z KD dodaje Cezary Pacamaj, Wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich.

Bolesławieckie Święto Ceramiki to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Jest to wyraz uznania dla bolesławieckiej tradycji, a także promocja miasta Bolesławiec i produkowanych tam wyrobów, nie tylko w kraju, ale również w Europie i na świecie. W imprezie bierze udział ponad 100 wystawców, wielu turystów, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów ceramicznych, a także obejrzeć prace artystów z całego świata. Święto Ceramiki to także forma podziękowania dla wszystkich osób, które dbają, aby ceramiczna tradycja regionu była pielęgnowana i  kontynuowana.