rozmiar czcionki: A | A | A

Ambasador Królestwa Niderlandów z wizytą na Dolnym Śląsku

17.08.2018 13:02 13:02

Z oficjalną wizytą na Dolnym Śląsku przebywał dziś Ron van Dartel, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Gościa podejmował marszałek Cezary Przybylski.

Spotkanie było okazją m.in. do omówienia październikowej wizyty holenderskiej Minister ds. Infrastruktury i Wody,  Cory van Nieuwenhuizen w Polsce. Minister przyjedzie na Dolny Śląsk z misją gospodarczą dotyczącą transportu i logistyki.

Niderlandy należą do największych światowych i europejskich inwestorów. Firmy niderlandzkie inwestują głównie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i Szwajcarii.

- Królestwo Niderlandów to poważny partner, którego firmy inwestują także na Dolnym Śląsku. Są wśród nich m.in. Autocam Poland, Legri Polska, PPG Industries Polska, Qad Polska, SCA Molnlycke czy Znut Fael. W naszej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park zainwestowały średnie i duże zakłady z kapitałem holenderskim. We Wrocławiu funkcjonuje firma HSV Polska, producent opakowań z tworzyw sztucznych. W Świdnicy działa TAMA Polska, a w Kudowie Zdroju siedzibę otworzyła firma Wemeco, produkująca konstrukcje aluminiowewymienia marszałek Cezary Przybylski.

Oprócz tego w naszym regionie, a dokładnie w Kraśkowie działa firma Cosma Poland, której domeną jest produkcja narzędzi. W Bielanach Wrocławskich funkcjonuje firma Mondelez Polska Production. W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa Brugman, produkujący grzejniki, które są sprzedawane na rynku polskim i holenderskim.

Do największych inwestorów w Polsce zarejestrowanych w Królestwie Niderlandów należą Grupa ING, Heineken International B.V., CBR Baltic B.V., Royal Philips Electronics N.V., Philip Morris Holland B.V.,  Harbin B.V., Damen Shipyards Group.  

W gospodarce Królestwa Niderlandów kluczową rolę odgrywa handel zagraniczny. Główne dziedziny działalności przemysłowej to: przetwórstwo spożywcze, produkcja chemiczna, rafinacja ropy naftowej oraz produkcja maszyn elektrycznych. Zasadnicze dziedziny działalności usługowej to: finanse, nieruchomości, handel, hotelarstwo, transport i magazynowanie. Zarówno w eksporcie, jak i w imporcie dominuje handel maszynami, urządzeniami transportowymi, wyrobami chemicznymi, paliwami i olejami, chemikaliami oraz żywnością i żywymi zwierzętami.