rozmiar czcionki: A | A | A

60 rocznica odkrycia złóż miedzi na Dolnym Śląsku

23.03.2017 16:05 16:05

W marcu 1957 roku w Sieroszowicach, niedaleko Polkowic zespół wiertników kierowanych przez inżyniera Jana Wyżykowskiego dokonał spektakularnego odkrycia pokładów rud miedzi. Dzięki kontynuacji prac badawczych i wiertniczych odkryto i udokumentowano na Dolnym Śląsku jedne z największych na świecie złóż miedzi.

Dokładnie w 60 rocznicę tego wielkiego wydarzenia, które dało początek istnieniu KGHM i rozpoczęło rozwój przemysłu górniczo-miedziowego w naszym regionie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w których udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Pod obeliskiem im. Jana Wyżykowskiego postawionym w miejscu pierwszego, historycznego odwiertu spotkali się ludzie związani z Zagłębiem Miedziowym, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, górnicy, przedstawiciele KGHM, parlamentarzyści, uczniowie okolicznych szkół i poczty sztandarowe kilkunastu organizacji i zrzeszeń.


Honorowymi gośćmi ceremonii była rodzina inż. Jana Wyżykowskiego oraz jego współpracownicy. Uroczystości kontynuowane były w Sali Miedziowej w Sieroszowicach, gdzie wspominano postać Jana Wyżykowskiego: Odbyła się także projekcja filmu „Ludzie Nauki”, a uczniowie ze szkoły podstawowej w Buczynie przedstawili program artystyczny.