rozmiar czcionki: A | A | A

6. Letni Bieg Piastów w Jakuszycach

28.08.2018 11:43 11:43

W sobotę na Polanie Jakuszyckiej wystartował 6. Letni Bieg Piastów. Najlepsi zawodnicy mogli zmierzyć się na dystansie 50 kilometrów. Dla zwolenników dystansu półmaratonu nie zabrakło również trasy o długości 21 kilometrów. Dla najmłodszych przygotowana została Trasa Zucha o długości 1 kilometra.

- Trasa biegła przez Góry Izerskie, tak wiec biegacze mieli okazję nie tylko konkurować ze sobą o tytuł najlepszego, ale również podziwiać piękną okolicę. Polana Jakuszycka to nie tylko polska zimowa stolica biegów narciarskich, ale także miejsce, które swoimi walorami przyciąga sportowców i turystów przez cały rok. Liczne, dobrze utrzymane szlaki w ziemie świetnie sprawdzają się jako trasy do uprawiania biegów narciarskich, a przez cały rok umożliwiają aktywny wypoczynek. Jakuszyce są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej jak i rowerowej oraz biegów górskich – mówił marszałek Cezary Przybylski.


Obecnie na Polanie Jakuszyckiej trwają prace budowlane Dolnośląskiego Centrum Sportu. Polana Jakuszycka DCS - wielofunkcyjny ośrodek sportowy, który powstanie w tym miejscu będzie pozwalał na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwi amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok. W ramach projektu powstaną trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Znajdzie się tam również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata. Łącznie inwestycja kosztować będzie blisko 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu. Pozostałą część pieniędzy dołoży Urząd Marszałkowski.