rozmiar czcionki: A | A | A

40 milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich

11.10.2018 13:26 13:26

Mieszkaniec Dolnego Śląska podróżujący w czwartek rano szynobusem Kolei Dolnośląskich relacji Jeleni góra - Wrocław okazał się być 40. milionowym pasażerem naszego regionalnego przewoźnika. Z tej okazji przygotowano dla wyjątkowego pasażera niespodziankę. Otrzymał on voucher na darmowe przejazdy, a na Dworcu Głównym czekał na niego tort, czerwony dywan i orkiestra.

„Bardzo miły początek dnia nie tylko dla 40 milionowego pasażera, ale także dla nas, samorządowców.  Na Dolnym Śląsku zbudowaliśmy jedną z najefektywniejszych spółek kolejowych w kraju – Koleje Dolnośląskie. Pojawienie się na torach taboru Kolei Dolnośląskich całkowicie zmieniło krajobraz transportu szynowego w naszym regionie. Pasażerowie, którzy lata temu zrezygnowali z tej formy podróżowania, znów wybierają kolej. A Koleje Dolnośląskie to przede wszystkim niezwykle atrakcyjna oferta dla tych,  którzy w komfortowych warunkach mogą dojechać do pracy, czy szkoły, ale również poznać najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku. Stawiamy na stały, systematyczny rozwój, inwestujemy w nowoczesny tabor, czy systemy informacji pasażerskiej. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie to wstęp do kolejnych ważnych sukcesów Spółki.” – mówił marszałek Cezary Przybylski podczas jubileuszowej uroczystości.

„Przez ostatnie 4 lata razem z Kolejami Dolnośląskimi zrobiliśmy milowy krok w kierunku budowy lokalnej sieci połączeń kolejowych, z której dumny byłby każdy europejski region. Modernizujemy tabor i remontujemy całą infrastrukturę. Kiedy przychodziliśmy do Urzędu Marszałkowskiego notowaliśmy 2 miliony pasażerów rocznie. Nie tak dawno, w ciągu jednego miesiąca z usług KD skorzystało aż milion osób. Chcemy utrzymać ten trend i pobijać kolejne rekordy” – zapewniał członek  zarządu Jerzy Michalak. 


Koleje Dolnośląskie to spółka samorządu województwa, która powstała ponad 10 lat temu. Obecnie stanowi trzon przewozów kolejowych w regionie oraz trzon wrocławskiej kolei aglomeracyjnej.

Na 17 trasach w regionie spółka codziennie realizuje ponad 300 połączeń. Obsługuje również 6 połączeń transgranicznych do Czech i Niemiec. Dysponuje nowoczesnym taborem – w sumie to 57 klimatyzowanych pociągów, w tym 11 ultranowoczesnych pięcioczłonowych, niskopodłogowych pojazdów. Spółka buduje własne zaplecze techniczne czyli  halę serwisowo-naprawczą  o powierzchni  2 tys. m², gdzie równocześnie będzie można serwisować 4 pojazdy. Rocznie pozwoli to na ok 22 mln zł oszczędność. Tylko w 2017 roku Koleje Dolnośląskie przewiozły blisko 10 mln pasażerów.