rozmiar czcionki: A | A | A

20 lat Euroregionu Glacensis

02.12.2016 15:22 15:22

Marszałek Cezary Przybylski wraz wicemarszałek Iwoną Krawczyk mieli przyjemność uczestniczyć w czesko-polskiej konferencji z okazji 20-lecia Euroregionu Glacensis w Špindlerůvym Mlýnie w Czechach.

Euroregion Glacensis jest jednym z sześciu euroregionów istniejących na polsko-czeskim pograniczu oraz odpowiedzią na potrzeby lokalnych społeczeństw. Jest to największy euroregion na polsko-czeskim pograniczu, a zakresem swojego działania obejmuje blisko 500 000 mieszkańców tego obszaru.  Spotkanie miało na celu podsumowanie wieloletniej tradycji współpracy transgranicznej w regionie Sudetów Środkowych i Wschodnich. Podczas konferencji Wicemarszałek wręczyła nagrody wszystkim, którzy w szczególny sposób przyczynili się dla współpracy transgranicznej. Drugiego dnia wicemarszałek Iwona Krawczyk wzięła udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego mówiła o  promocji terenów pogranicza, która jest drogą do sukcesu gmin, powiatów oraz województwa dolnośląskiego – bliskość Republiki Czeskiej jest kapitałem Dolnego Śląska, daje różnorodne możliwości współpracy i wpływa na rozwój gospodarczy terenów przygranicznych obu krajów.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Czesław Kręcichwost- Prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, Michal Rysavy - przedstawiciel Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, Grażyna Bernatowicz - Ambasador RP w Czechach, Jiri Horacek z Ministerstwa Rozwoju Republiki Czeskiej oraz Bartosz Bartniczak i Miroslav Vlasak z EUWT NOVUM.