rozmiar czcionki: A | A | A

Zakończenie I etapu modernizacji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu

29.06.2018 11:34

Remont pomieszczeń, nowy sprzęt i wymiana instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacyjnej - Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu ma nową kuchnię. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji placówki warty blisko 2,5mln złotych.

Szpital budowany był jeszcze w II połowie XIX wieku. Chorych psychicznie leczono tu aż do 1945 roku. Pod koniec II Wojny Światowej chorych ewakuowano, teren szpitala zajęty został przez cofające się wojsko niemieckie, a następnie przez wojska sowieckie. Decyzję o ponownym uruchomieniu w Bolesławcu szpitala psychiatrycznego podjęto 1956 roku.


Przełomowym okresem dla tej placówki był rok 1961. Odbudowano wtedy szpital niemal w całości i zorganizowano lecznictwo na właściwym poziomie. Na terenie szpitala utworzono m.in. Szkołę Pielęgniarstwa Psychiatrycznego czy Warsztaty Terapii Zajęciowej.


Dziś Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu to nowoczesna i funkcjonalna placówka. - Szpital ma doskonałe warunki do lecznictwa psychiatrycznego i psychosomatycznego. Prowadzi siedem oddziałów leczniczych, Zakład Opiekuńczo–Leczniczy, trzy poradnie,  laboratorium analityczne,  pracownie RTG, EKG i EEG. Nowoczesna kuchnia to kolejna inwestycja, która będzie miała wpływ na komfort leczących się tutaj pacjentów, ale również obsługującego ich personelu – mówił podczas wizyty w szpitalu marszałek Cezary Przybylski.


Projekt modernizacji, zakładający optymalizację układu technologicznego kuchni szpitalnej i odzyskanie ciepła  otrzymał  dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Roboty budowlane objęły remont pomieszczeń kuchennych w tym m.in. posadzek, ścian działowych, wymiany kabin sanitarnych, stolarki drzwiowej, oraz montaż urządzeń, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacyjnej.