rozmiar czcionki: A | A | A

Zadbajmy o czyste powietrze!

02.07.2018 14:27

Zanieczyszczone powietrze zbiera śmiertelne żniwo. Tylko we Wrocławiu z tego powodu umiera rocznie ok. 1000 osób.

Podstawową przyczyną zanieczyszczenia powietrza są domowe piece, kotły i kominki, w których spalamy głównie węgiel i drewno. W piecach lądują również śmieci, co jest zakazane! Podczas ich spalania do powietrza wydostają się ekstremalnie niebezpieczne substancje, które wdychamy. Wiele z nich trafia też do gleby i wody, skąd wraz z żywnością również dostają się do naszego organizmu.


1 lipca 2018 r. weszły w życie uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia i uzdrowisk. Obowiązują one wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty. Za nieprzestrzeganie uchwał grozi grzywna do 5000 zł. Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. O normach dla paliw, wymaganiach technicznych oraz szczegółach uchwał antysmogowych dowiesz się na stronie irt.wroc.pl. Kontakt w sprawie uchwał antysmogowych: Instytut Rozwoju Terytorialnego, ul. Dawida 1A, 50-527 Wrocław, tel. (71) 374 95 41, czystepowietrze@irt.wroc.pl


Wymień piec


„Kopciuchy” to piece, kotły, kominki, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Są głównym źródłem smogu w Polsce (także we Wrocławiu). Jeśli chcesz się go pozbyć, zamień ogrzewanie na gazowe, centralne, elektryczne albo pompę ciepła. Koniecznie ociepl dom, wymień okna – będziesz potrzebował mniej energii! Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są możliwości:

- otrzymania dotacji na termorenowację lub wymianę ogrzewania węglowego,

- uzyskania dopłat do rachunków za ogrzewanie,

- podłączenia mieszkania do sieci gazowej lub centralnego ogrzewania,

- instalacji nowych systemów grzewczych 

skontaktuj się z punktem informacyjnym w Urzędzie Miejskim Wrocławia: tel. (71) 777 73 09 oraz (71) 777 82 90.


Jedynie całkowite wyłączenie paliw stałych, w tym węgla, może poprawić stan powietrza we Wrocławiu i uzdrowiskach na tyle, żeby jakość powietrza mieściła się w dopuszczalnych normach. Tam, zgodnie z nowymi przepisami stopniowo będą likwidowane kotły na węgiel. Zakaz ich montowania już obowiązuje od lipca 2018 r. Główne założenia wszystkich uchwał dotyczą: wyeliminowania spalania paliw złej jakości i docelowego wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących emisję trujących gazów oraz pyłów do atmosfery, wymiany kotłów i pieców na niskoemisyjne, zakazu palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach − mówi Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa.