rozmiar czcionki: A | A | A

Z wizytą u niepełnosprawnych dzieci

01.04.2011 15:08

25 km od Wrocławia, na obszarze dwuhektarowego parku funkcjonuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci. W Wierzbicach prowadzi go Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa. Dzięki nowoczesnej bazie rehabilitacyjnej ośrodek zapewnia wysoki standard i jakość usług. Przyjmuje niepełnosprawne dzieci z całej Polski, a wykwalifikowani wychowawcy zapewniają im dużo miłości i poczucie bezpieczeństwa. Dziś z podopiecznymi placówki spotkał się wicemarszałek Radosław Mołoń.

Podczas wizyty w Ośrodku wicemarszałek zwiedził jego rozbudowaną część. Inwestycja została zrealizowana dzięki pomocy Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Teraz 64 wychowanków placówki ma do dyspozycji dobrze wyposażone sale gimnastyczne, gabinety ćwiczeń, siłownię, basen rehabilitacyjny oraz plac zabaw. Wicemarszałek Radosław Mołoń rozmawiał również z kierownictwem ośrodka na temat wsparcia jego działalności przez Województwo Dolnośląskie.

****
Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa swoją działalność w Wierzbicach rozpoczęło w 1945 roku. Zamieszkały tu w poniemieckim, zniszczonym przez wojnę budynku, bez szyb i najniezbędniejszych sprzętów. Dzieci spały na podłodze. Jednak dzięki pracy sióstr i pomocy ludzi dobrej woli w krótkim czasie Zakład zmienił swój wygląd.  Już w 1946 r. siostry utworzyły Sierociniec, który cztery lata później zmienił nazwę na Dom Dziecka. W 1961 r. ówczesne władze państwowe przekształciły go w Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych. Jednak w związku z wprowadzeniem w Polsce obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, z dniem 01.01.2001r. konieczna była zamiana nazwy na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci.

Celem ZOL-u jest udzielanie kompleksowej opieki medycznej chorym dzieciom i młodzieży (w wieku 3-18 lat) z upośledzeniem zdolności do samodzielnego poruszania się. Zakład specjalizuje się w leczeniu i usprawnianiu pacjentów ze schorzeniami takimi jak: porażenie mózgowe, postępująca dystrofia mięśniowa, stany po operacji przepukliny oponowo-rdzeniowej, niedowład kończyn, wrodzone oraz nabyte wady postawy, stany powypadkowe itp.