rozmiar czcionki: A | A | A

Tradycyjne stoły wigilijne w Pasażu Grunwaldzkim

18.12.2019 08:10

15 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu odbyła się prezentacja dolnośląskich stołów wigilijnych. Wystawa, która ma za zadanie promować tradycyjne polskie produkty i zwyczaje wigilijne, została zorganizowana z okazji zbliżających się świąt. W uroczystym otwarciu uczestniczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz partnerami po raz kolejny zorganizowali Prezentację „Tradycyjnych Stołów Wigilijnych”.


W wydarzeniu uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zygmunt Skiba oraz Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys.


Podczas uroczystości Koła Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska prezentowały tradycyjne potrawy wigilijne, w tym barszcz czerwony z uszkami, krokiety z kapustą i grzybami, smażonego karpia, groch z kapustą, kluski z makiem oraz wyjątkowe wypieki tj. kutię, makowiec, pierniczki, sernik i wiele innych przepysznych kulinariów. W tle wprowadzały nas w klimat Bożego Narodzenia zespoły ludowe „Leszczynki”, „Woliborzanki”, „Wesołe Nutki”, „Akord ze Świebodzic”, „Tercet niekoniecznie Geriatryczny i nie tylko z Wambierzyc” oraz  „Jordanki”.


Dodatkową atrakcją był konkurs na „Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową”. Konkurs miał na celu kultywowanie tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych. Nagrody ufundowali Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Magdalena Salińska oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala.


Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich zasłużyły na gratulacje.

Laureatami zostały:
I miejsce KGW „Olszynianki z Olszan”, powiat świdnicki
II miejsce KGW Wsi Mąkolno, powiat ząbkowicki
III miejsce KGW „Ligocianki” z Ligoty Polskiej, powiat oleśnicki


Wyróżnienia otrzymały:
KGW „Brzozowianie” z Brzozy, powiat strzeliński
KGW „Morwa Biała” Jaroszów, powiat świdnicki
KGW Bożków, powiat kłodzki


Nagrody również otrzymały KGW Piskorzówek oraz KGW Jordanów Śląski za najładniej udekorowany stół wigilijny. Upominki ufundował Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Mirosław Kulesza oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


W uroczystościach uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich:
Gierałtów, Podlesie-Ruszkowice, Wilków, Rudna Wielka, „Od Nowa” Pastewnik, „Ptaszkowianki” z Ptaszkowa, Bożków, z Wambierzyc, z Woliborza, Dobra, Piskorzówek, Brzozowianie, Piotrowice, „Olszanianki” z Olszan, „Wieśniczanie” z Wieśnicy, „Morwa Biała” Jaroszów, Szczytkowice, Jordanów Śląski, „Malinowe Dziewczyny” w Wojnowicach, Oleśniczka, Mąkolno, Sieroszów, „Sędzimirowianki” z Sędzimirowa, „Ligocianki” z Ligoty Polskiej.