rozmiar czcionki: A | A | A

Tłumy na Święcie Papieru w Muzeum Papiernictwa

31.07.2015 12:33

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w ostatni weekend lipca odbyło XV Święto Papieru – największy w Polsce festyn rodzinny popularyzujący wiedzę o papierze. Liczne atrakcje oraz możliwość zwiedzenia zabytkowej papierni – kandydatki do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachęciły aż 10 tysięcy osób z całej Polski, Czech, Niemiec, Holandii i kilku innych krajów do odwiedzenia muzeum. Impreza była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Mało kto dziś pamięta, że Dolny Śląsk zaledwie przed stu laty był znaczącym w Europie producentem papieru. Wielkie zakłady papiernicze znajdowały się na terenie Wrocławia, w Chojnowie, Malczycach, wokół Jeleniej Góry i Kłodzka. Dziś świadectwem dawnej potęgi papierniczej pozostaje Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Pracownicy muzeum na Święto Papieru przygotowali dla gości wiele warsztatów. Można było samodzielnie wyczerpać papier, ozdobić go metodą shibori lub batiku, zadrukować, używając XIX-wiecznej „drukarki”, ostemplować przy użyciu suchej pieczęci, jak również zbadać jego grubość, gramaturę i elastyczność.

Na zaproszenie Muzeum Papiernictwa przyjechali również wystawcy z całej Polski, którzy szczelnie wypełnili muzealny dziedziniec. Wśród nich byli: garncarz, sprzedawcy biżuterii, ekologicznych przetworów, ceramicznego rękodzieła, zaprzyjaźnieni z Muzeum przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Origami, heraldyki i sfragistyki oraz mistrzowie sitodruku, kaligrafii i twórcy papierowych ozdób technikami quillingu, iris holdingu czy scrapbookingu.

Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Andrzej Kosiór, który wraz z burmistrzem Dusznik-Zdroju Piotrem Lewandowskim i dyrektorem muzeum Maciejem Szymczykiem oficjalnie zainaugurował XV Święto Papieru. Z rąk wicemarszałka dyplomy oraz kosze produktów regionalnych odebrali zwycięzcy konkursu na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas papierowego festynu. Okazali się nimi:  Katarzyna Wróblewska – za obraz z widokiem papierni wykonany metodą quillingu, Ewa Głowak – za bombkę z wizerunkiem Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich oraz Joanna Stopyra – za wizerunek dusznickiego Muzeum malowany na szkle.

Rozegrano również konkurs o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A. Zmagania konkursowe obejmowały podnoszenie papierowej sztangi (rekordzista poderwał ją aż 70 razy), pchnięcie papierową kulą (rekord to 18 m) i rzut papierowym zwoikiem do kosza. Drugi konkurs – o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa – dotyczył wiedzy o papierze i dusznickim Muzeum.

Wicemarszałek Andrzej Kosiór otworzył w historycznym młynie papierniczym wystawę sztuki papieru „Chciałbym powiedzieć…” Ryszarda Bilana. Artysta urodził się w Krakowie, ale wychowywał w Kłodzku, Dusznikach-Zdroju i Szczytnej. Obecnie mieszka we Francji i Izraelu. Początkowo uczył się szlifierstwa szkła w szkole zawodowej w Szczytnej. Właśnie tam dostrzegł jego talent prof. Zbigniew Horbowy, który wprowadził go na drogę rozwoju artystycznego. Po wyjeździe z Polski w latach 60. Ryszard Bilan studiował grafikę w Jerozolimie. Z czasem jego prace znalazły miejsce m.in. w Gordon Gallery i Engel Galleries w Tel Awiwie, Galerie Cimaise w Lozannie, Grand Palais w Paryżu, Boundary Gallery w Londynie. W swym dorobku ma 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 20 wystaw zbiorowych. W Muzeum Papiernictwa jego wystawę oglądać można do 10 września 2015 r.


Info: Muzeum Papiernictwa