rozmiar czcionki: A | A | A

Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku

28.09.2010 09:12

Po ostatnich obfitych opadach deszczu wzrosły stany wód w dolnośląskich rzekach.

fot. sxc.hu.

Według pomiarów przeprowadzonych przez hydrologów we wtorek ok. godz. 5, rzeki przekroczyły stan alarmowy w 23 miejscach regionu.

Niespokojne są rzeki: Oława, Ślęza, Bystrzyca, Czarna Woda, Kaczawa, Skora, Bóbr, Kwisa, Czerna Wielka, Czerna Mała, Nysa Łużycka, Miedzianka, Witka, Czerwona Woda i Skroda. Na każdej z nich odnotowano poziom wody powyżej stanu alarmowego.

W niektórych miejscowościach regionu doszło do lokalnych podtopień. Woda wystąpiła z brzegów m.in. w Bogatyni i Radomierzycach, a także w gminach: Sulików i Pieńsk. Z kolei w Uniejowicach woda podmyła skarpę, na której stały budynki mieszkalne. Ich mieszkańców ewakuowano.

Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku jest cały czas monitorowana. Według najnowszych prognoz pogody, opady deszczu mają słabnąć.

Aktualizacja, godz. 14:26

W ciągu najbliższej doby prognozowane opady deszczu spowodują ponowne wzrosty stanów wody w strefie powyżej stanów alarmowych w dorzeczu Nysy Łużyckiej, Kaczawy, Bobru i Kwisy o ok. 20 do 40 cm.

Dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych o ok. 20 do 50 cm przewidywane są na Oławie, Ślęzie i lokalnie w dorzeczu Bystrzycy oraz lokalnie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej, zwłaszcza na jej lewostronnych dopływach (Bystrzyca Dusznicka, Ścinawka). 

Dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych wystąpią na Widawie i w dorzeczu Baryczy oraz na prawostronnych dopływach Nysy Kłodzkiej (Białej Lądeckiej i Białej Głuchołaskiej), na Stobrawie, Osobłodze, Kłodnicy, Opawie oraz na górnej Odrze w Chałupkach.

Źródło: IMiGW.