rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z ambasadorem Chorwacji

08.08.2019 15:40

O potencjale gospodarczym, naukowym i kulturalnym Dolnego Śląska rozmawiali dzisiaj Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego i JE Tomislav Vidošević - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Chorwacji w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli także Krzysztof Bramorski - Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych, Andrzej Żylak - Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Opolu oraz Karol Przywara - Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą w urzędzie marszałkowskim.

To pierwsza wizyta Tomislava Vidoševića na Dolnym Śląsku od momentu objęcia funkcji dyplomatycznej w Polsce w styczniu 2019 r.

- O utrzymujących się kontaktach dolnośląsko – chorwackich możemy mówić m.in. za sprawą mieszkających w Bolesławcu i jego okolicach potomków repatriantów z krajów byłej Jugosławii, w tym z Chorwacji. Obecnie w Bolesławcu odbywa się wiele festiwali i przedsięwzięć kulturalnych przybliżających mieszkańcom Dolnego Śląska bałkańskie zwyczaje i kulturę – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Zainteresowanie ambasadora naszym regionem wynika głównie z chęci podjęcia działań na rzecz rozwoju współpracy polsko - chorwackiej. Przed regionami Polski i Chorwacji stoi wiele wyzwań, dotyczących zwłaszcza demografii, czy wykorzystania środków UE w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 - 2027.