rozmiar czcionki: A | A | A

Ruszyła budowa „Dolnośląskiego Delfinka” w Głuszycy i Twardogórze

18.07.2017 15:39

Budowa nowych basenów w ramach programu „Dolnośląski Delfinek” ruszyła pełną parą. W poniedziałek w Głuszycy, a dziś w Twardogórze pod budowę pływalni zostały wmurowane kamienie węgielne. W uroczystości wziął udział inicjator programu - marszałek Cezary Przybylski.

Obie pływalnie będą pierwszymi w swoich gminach i to spełnia główne założenie naszego programu. Otwarcie basenów zaplanowano na początek przyszłego roku – informuje marszałek Cezary Przybylski.


Wkład finansowy samorządu województwa w obu przypadkach wynosił 1,25 mln złotych, a pozostałą kwotę dołożą gminy oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pilotażowy program „Dolnośląski delfinek” jest kolejną inicjatywą sportową samorządu województwa. Małe kryte pływalnie z 4-torowym basenem o wymiarach 8,5 x 16,67 m  i głębokości od 0,9 do 1,35 m powstają przy szkołach na terenie 5 dolnośląskich gmin: Strzegomia, Chocianowa, Głuszycy, Góry i Twardogóry.


Kolejne cztery gminy (Żmigród, Kąty Wrocławskie, Szczawno-Zdrój i Jelenia Góra) złożyły wnioski na budowę delfinków. Przedsięwzięcia zostały już wpisane do wieloletniego planu finansowego. Po wakacjach Sejmik zdecyduje, czy otrzymają finansowanie z tegorocznej puli.


Pływalnie będą w pełni dostępne, także dla osób niepełnosprawnych. W godzinach popołudniowych, po zakończeniu zajęć szkolnych, a także w weekendy, ferie i wakacje będą udostępnione mieszkańcom dla celów rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Na basenach będzie także realizowany program nauki pływania „Umiem pływać”, którego inicjatorem jest samorząd województwa – wyjaśnia Cezary Przybylski.


Szacunkowy koszt budowy jednej krytej pływalni wynosi ok. 5 mln zł brutto (łącznie z kosztami projektu i nadzoru inwestorskiego). Program jest współfinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego, pieniędzy ministerialnych oraz wkładu własnego gminy, na terenie której powstaje pływalnia. Wnioskujący mogą się starać o dodatkowe finansowanie. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii współfinansowanie zapewni WFOŚiGW, natomiast w razie prowadzenia w budowanych obiektach zajęć rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z PFRON.