rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydent z wizytą na Dolnym Śląsku

16.04.2014 15:01

Lubiąż, Zgorzelec oraz Leśna – to trzy miejscowości, które prezydent Bronisław Komorowski odwiedził podczas swojego pobytu na Dolnym Śląsku. Powodem wizyty w naszym regionie były obchody 69. rocznicy forsowania przez wojska polskie Nysy Łużyckiej podczas II Wojny Światowej. W trakcie dzisiejszych spotkań prezydentowi oraz ministrowi w Kancelarii Prezydenta, Sławomirowi Rybickiemu towarzyszył marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

16 kwietnia 1945 roku w okolicach Rothenburga rozegrana została bitwa, w której 70 tys. żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego forsowało Nysę Łużycką w ramach tzw. operacji berlińskiej.

Operacja ta była jedną z najbardziej tragicznych kart w historii polskiego oręża. Podczas niej zginęło 4902 żołnierzy WP, 3000 uznano za zaginionych, a 10 000 zostało rannych. Na upamiętnienie tych wydarzeń, na cmentarzu II. Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu Prezydent Bronisław Komorowski złożył dziś kwiaty oraz wręczył odznaczenia państwowe. W trakcie uroczystości odczytano Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Na koniec zaprezentowano również sprzęt 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca.   

Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie pobytu na Dolnym Śląsku odwiedził również Opactwo Cystersów w Lubiążu, gdzie spotkał się z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdanem Zdrojewskim oraz prezesem Fundacji Lubiąż, Piotrem Maciejewskim. Spotkanie było okazją do oficjalnego przekazania wniosku o wpisanie Opactwa Cystersów do rejestru zabytków Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o co zabiegają władze fundacji.


Na koniec swojej wizyty w naszym województwie delegacja z Prezydentem odwiedziła miejscowość Leśna, gdzie spotkała się z mieszkańcami oraz wysłuchali prezentacji władz miasta dotyczącej wykorzystania środków z Unii Europejskiej na rozwój lokalnego samorządu.   

***
Lubiąż  jest największym zespołem klasztornym w Polsce, a także jednym z największych w Europie. Wszystkie obiekty mają powierzchnię ok. 330 tys. m². W jego skład wchodzą m. In. Pałac Opatów, Kościół Najświętszej Marii Panny, Klasztor, Kościół Świętego Jakuba oraz szereg zabudowań gospodarczych. Gród w Lubiążu, usytuowany jest nad jedną z najstarszych przepraw rzecznych przez Odrę. Powstał w epoce wczesnofeudalnej i uważany był już w XII wieku za bardzo stary. Do tego właśnie grodu 16 sierpnia 1163 roku z Pforty nad Saalą w Turyngii przybyli pierwsi Cystersi, których sprowadził książę Bolesław I Wysoki.