rozmiar czcionki: A | A | A

Południowo-zachodni Szlak Cystersów

04.08.2010 12:42

Południowo-zachodni Szlak Cystersów to projekt ponadregionalny realizowany na terenie 4 województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego. Projekt ma ukazać bogatą historię oraz dziedzictwo kulturalne, jakie zostawił po sobie Zakon Cysterski.

„Południowo-zachodni Szlak Cystersów” należy do kluczowych projektów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Priorytetu 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym” Działania 6.4. „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 37 mln zł.


Idea utworzenia Szlaku Cystersów została podjęta przez  Radę Europy w 1990 r. Europejski Szlak Cystersów rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Najważniejszymi punktami szlaku na Dolnym Śląsku są zespoły klasztorne w Trzebnicy, Lubiążu, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim i Henrykowie.


Do głównych celów projektu  należy podniesienie atrakcyjności turystycznej kraju oraz województw uczestniczących w projekcie oraz promocja w kraju i za granicą cysterskiego dziedzictwa kulturowego związanego z Polską. W ramach projektu zostaną wybudowane parkingi, sanitariaty, punkty informacji turystycznej oraz infokioski. Zostaną również oznakowane obiekty pocysterskie.


Unikatowość projektu polega przede wszystkim na wyjątkowej randze obiektów pocysterskich. W większości przypadków są to obiekty najwyższej klasy, perły architektury głównie barokowej. W obiektach tych znajduje się tysiące cennych zabytków. Stworzenie Szlaku Cystersów umożliwi staranie się o wpisanie niektórych obiektów pocysterskich na listę światowego dziedzictwa kulturowego „UNESCO”.