rozmiar czcionki: A | A | A

Podsumowano igrzyska polonijne

11.08.2011 15:11

Komitet Organizacyjny Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych podsumował dziś organizację tej wielkiej sportowej imprezy na Dolnym Śląsku. Zebrani wspólnie uznali, że igrzyska zakończyły się sukcesem! Dziś wszystkim zaangażowanym w ich przygotowanie i przeprowadzenie podziękowali marszałek Rafał Jurkowlaniec i wicemarszałek Radosław Mołoń. Przedstawiciele zarządu województwa zaznaczyli, że organizacja tej prestiżowej imprezy była dużym wyzwaniem i wymagała osobistego zaangażowania oraz współpracy wielu osób i instytucji. Dodali, ze efektywne współdziałanie było kluczowym elementem, dzięki któremu igrzyska polonijne zorganizowano na wysokim poziomie.

Na złoto zasłużyli również gospodarze igrzysk. Dolnośląska Federacja Sportu we Wrocławiu przyznała marszałkowi i wicemarszałkowi symboliczne złote medale olimpijskie za wkład w organizację imprezy, która dostarczyła wiele satysfakcji i zadowolenia.

Igrzyska w liczbach
W 28 konkurencjach rywalizowało blisko 1700 sportowców. Przez Wrocław od 30 lipca do 6 sierpnia br. przewinęło się ponad 2000 Polonusów z 32 krajów wszystkich kontynentów świata zamieszkałych przez ludzi.

Zawodnicy

Najstarszy zawodnik igrzysk zdominował rozgrywki brydżowe. 86-letni Stanisław Ralcewicz z kresów, podczas II Wojny Światowej był pilotem. Walczył w Wielkiej Brytanii. Po wojnie wyemigrował do Kanady. Choć często przyjeżdża do Polski, na ŚLIP-ie pojawił się po raz pierwszy. Z kolei najstarszą zawodniczką imprezy była 78-letnia Jewstakija Posatska. Brała udział w bowlingu, strzelectwie i wędkarstwie. Najmłodszymi uczestnikami igrzysk byli Białorusini: 3-letnia Marija Paszkowskaja i 5-letni Mark Horodko.

Klasyfikacja medalowa
Niemcy już po raz trzeci z rzędu zwyciężyli w statystyce medalowej igrzysk polonijnych. Polonusy zza zachodniej granicy wywalczyli 76,25 złotych medali. Drugie miejsce, z 68 ‘złotami’ zajęli nasi rodacy z Kanady. Za ekipą Klonowego Liścia uplasowała się Austria. Reprezentacja tego kraju zgromadziła 35,5 ‘najwyższych’ medali. Więcej: www.igrzyskapolonijne.dolnyslask.pl

Ciekawostki i znane nazwiska
•    W półfinale turnieju piłkarskiego XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych zagrały Kanada, Argentyna, Szwecja i Ukraina. Zawodom przyglądał się prezes PZPN-u Grzegorz Lato. Zwyciężyła Kanada. Teraz jej czterech najlepszych zawodników przebywa na testach w zespole Młodej Ekstraklasy Śląska.

•    Konkurs pchnięcia kulą wygrała Bożena Wojciekian, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, w których startowała jako zawodniczka AZS Wrocław. Jej wynik z 1979 roku (17,61 m) w dalszym ciągu jest w krajowej czołówce - tylko sześć Polek w historii tego sportu posłało kulę dalej. Kulomiotka mieszka obecnie w Kanadzie.

•    W bowlingu udział wzięła przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

•    W trakcie igrzysk odbyło się spotkanie polskich Olimpijczyków. Swoje wspomnienia Polonusom i zebranym Wrocławianom przedstawili m.in. Mieczysław Łopatka (legendarny koszykarz Śląska Wrocław i reprezentacji Polski, olimpijczyk z Rzymu, Tokio, Meksyku i Monachium), Włodzimierz Chlebosz (ciężarowiec, olimpijczyk z Barcelony), Halina Aszkiełowicz-Wojno (siatkarka, medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku), Leszek Swornowski (szermierz, medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, olimpijczyk z Montrealu), Ryszard Podlas (lekkoatleta, czterystumetrowiec, medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu), Mariusz Jędra (ciężarowiec, wicemistrzem świata z Chiangmai, olimpijczyk z Sydney) i Jan Brzeźny (kolarz szosowy, dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne, olimpijczyk z Montrealu).