rozmiar czcionki: A | A | A

Pierwszy etap remontu dróg „ Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha” zakończony!

18.10.2018 11:17

W czwartek 18 października oficjalnie otwarto wyremontowany fragment drogi wojewódzkiej nr 360. W uroczystości wziął udział Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przebudowa 12-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 360 jest pierwszym z etapów projektu drogowego „Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha”. Jest on realizowany dzięki współpracy Dolnego Śląska z Krajem Libereckim, w ramach  unijnego programu współpracy transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska. Do końca 2018 roku zostanie przebudowanych w sumie ponad 41 km dróg po stronie polskiej za kwotę ok. 38,5 mln zł.

- Projekt „Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha” ma pomóc w zwiększeni atrakcyjności turystycznej wspólnego regionu przygranicznego ziemi frydlanckiej i południowej części Dolnego Śląska. Zwłaszcza, że jest to obszar bogaty w atrakcje – jest tu m.in. Zamek Czocha, uzdrowisko Świeradów Zdrój, Zamek Świecie, czy Zamek Gryf w Proszówce – mówi marszałek Cezary Przybylski - Po stronie Czech znajdują się między innymi Pałac Frydlant, centrum uzdrowiskowe miejscowości Lazne Libverda, Góry Izerskie, kościół pielgrzymkowy pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Centrum Odnowy Duchowej w Flejnicach – dodaje.

Otwarty dzisiaj odcinek drogi ma długość około 12 km, a jego przebudowa kosztowała ponad 9 mln zł. Poza remontem samej drogi zostały utwardzone pobocza, odmulone rowy, wyremontowano przepusty pod zjazdami do gospodarstw domowych i na pola uprawne, usunięto konary drzew w obrębie skrajni drogowej oraz wykonano nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Już niedługo zakończą się prace na dwóch kolejnych odcinkach dróg wojewódzkich nr 358 (od miejscowości Platerówka do skrzyżowania z  DW 360 w miejscowości Świecie) i nr 361 (odcinek od miejscowości Proszówka przez Mirsk, Orłowice, Mroczkowice oraz osiedle Czerniawa-Zdrój do Granicy Państwa).

Inwestycja w 85% jest finansowana z funduszy europejskich.