rozmiar czcionki: A | A | A

Piękna Wieś Dolnośląska 2017 – znamy zwycięzców!

28.08.2017 12:06

Niezwykła aktywność mieszkańców z terenów wiejskich Dolnego Śląska została doceniona przez samorząd województwa. Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” jest organizowany przez urząd marszałkowski od dziewięciu lat. Dziś marszałek Cezary Przybylski wraz z wicemarszałek Ewą Mańkowską ogłosili wyniki konkursu.

Celem Konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Cieszę się, że sołectwa dolnośląskie chętnie biorą w nim udział i co roku możemy pochwalić się, jak rozwija się nasza dolnośląska wieś – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Konkurs, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.

Do tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono 28 wsi z 20 gmin, w tym do  kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 11 wsi, do kat. „Najpiękniejsza Zagroda” – 6 zagród, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 10 projektów, Najlepszy start w odnowie wsi” – 4 projekty.

W tym roku tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku otrzymują Niedźwiedzice w gminie Chojnów. We wsi swoje gniazda ma kilkadziesiąt bocianów. Mieszkańcy postarali się między innymi o oznakowanie całej wsi elementami wizualnymi związanymi z bocianem – powstały witacze, kierunkowskazy, pomnik w centrum wsi, a także ścieżki edukacyjne. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – zaznacza wicemarszałek Ewa Mańkowska.

W Niedźwiedzicach można skorzystać z bogatej oferty warsztatów zarówno artystycznych jak i kulinarnych. Dużą atrakcją miejscowości jest także Skrzydlaty Sklepik z pamiątkami. We wsi bardzo prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi  Niedźwiedzice powstałe w 2012r., które do tej pory zrealizowało 15 projektów za ponad 300 tys. złotych pozyskanych z różnych źródeł finansowania. Na terenie wsi znajdują się też stawy hodowlane. Niedźwiedzice słyną z potraw z karpia, w tym ze słynnego karpia w zalewie, karpia w mięcie oraz karpia wędzonego – wielokrotnie nagradzanymi na konkursach kulinarnych.

Na uwagę zasługuje także modelowa niemal współpraca Stowarzyszenia z gminą co bardzo pozytywnie wpływa na  rozwój i promocję tej niezwykłej miejscowości. W ramach działań prospołecznych i oddolnych inicjatyw promujących wieś organizowane są m.in.: Piknik pod Bocianim Gniazdem, koncert kresowe czy „Pierzaki”.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

I. Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”

1. Niedźwiedzice, gm. Chojnów  
2. Wolimierz, gm. Leśna   
3. Ruszów, gm. Węgliniec
4. Godzięcin, gm. Brzeg Dolny   (wyróżnienie)   
5. Bielawa Dolna, gm. Pieńsk    (wyróżnienie)  
6. Osetno, gm. Góra    (wyróżnienie)  
7. Srebrna Góra, gm. Stoszowice    (nagroda specjalna)


II. Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”

1. Katarzyna i Daniel Grzelakowie, Stronie Śląskie, gm. Stronie Śląskie
2. Agroturystyka „Dom Pracy Twórczej” Edyta Lesiuk i Jagoda Lesiuk – Pachulska, Wolimierz, gm. Leśna
3. Małgorzata i Czesław Mrówka, Niedamirów, gm. Lubawka 

 


III. Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”


1.  „Dworskie stawy w Piławie Dolnej czyli trzy życzenia do złotej rybki",

Piława Dolna, gm. Dzierżoniów

2. „Jary- aktywna i gościnna wieś”, Jary, gm. Oborniki Śląskie

3. „Kasztanowa alejka- Mini Ścieżka Edukacyjna”, Kłobuczyn, gm. Gaworzyce

4. „Ratujemy kasztanowce”, Witoszyce, gm. Góra (wyróżnienie)

5. „Chcę zostać strażakiem” , Jaszkowa Dolna, gm. Kłodzko (wyróżnienie)



IV. Najlepszy start w Odnowie Wsi


1. „Drzewostan możliwości”, Wilkowa, gm. Prusice

2. „Chrośnica - Wioska barwnych zakątków – Tkamy wątki kultury na osnowie

natury", Chrośnica, gm. Jeżów Sudecki

3. „Integracja na rowerach – wstęp do utworzenia wioski tematycznej Kurów

Wielki - Wioska Sympatyków Rowerowych", Kurów Wielki, gm. Gaworzyce