rozmiar czcionki: A | A | A

Obwodnica Luboszyc i Irządz już gotowa

23.07.2020 08:31

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 323 na odcinku Luboszyce – Ciechanów dobiegła końca. Na uroczystym odbiorze drogi obecni byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszek Loch, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Anna Kolibek i Wójt Gminy Jemielno Anita Sierpowska.

Przebudowana DW nr 323 o długości 4,8 km stała się obwodnicą wsi Luboszyce i Irządze. W ramach zadania rozbudowane zostało skrzyżowanie w Ciechanowie na połączeniu obwodnicy z istniejącą drogą nr 323, a na skrzyżowaniu z dawną drogą wojewódzką nr 330 powstało rondo.


Jednym z celów wybudowania obwodnicy Luboszyc i Irządz było zwiększenie przejezdności na drodze nr 323 poprzez wyeliminowanie przejazdu przez okoliczne miejscowości. Nowa trasa omija tereny zabudowy mieszkaniowej, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych.


- Jest to niezwykle ważna inwestycja, łącząca nasze pomysły dotyczące skomunikowania Dolnego Śląska. Inwestycja na pewno znacznie poprawi komfort życia mieszkańców, a także ich bezpieczeństwo. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy realizacji tego projektu i życzę, aby nowa obwodnica służyła mieszkańcom jak najlepiej – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wybudowana obwodnica w istotny sposób podnosi standard techniczny infrastruktury drogowej. Realizacja projektu oddaliła ruch od pobliskich budynków mieszkalnych, dzięki czemu zmniejszy się uciążliwy hałas oraz poprawi się stan jakości powietrza.


- Inwestycja z pewnością zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ograniczając ruch wokół ich domów. Budowa obwodnicy sprawiła, że ciężarówki jadące od strony mostu na Odrze będą kursować po drodze dostosowanej do ich tonażu. Dodatkowo płynniejszy ruch w mniejszym stopniu będzie oddziaływać na nasze środowisko – informuje Tymoteusz Myrda Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Dzięki obwodnicy poprawi się dostępność transportowa, co ułatwi mieszkańcom powiatu górowskiego dostęp do rynku pracy w Legnicko Głogowskim Okręgu Miedziowym i w ten sposób zlikwiduje barierę rozwojową regionu wynikającą ze słabej dotychczas dostępności komunikacyjnej.


- Budowa tej obwodnicy to wielki sukces, na pewno przyczyni się ona do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich – mówi Anita Sierpowska, Wójt Gminy Jemielno.


Wykonawcą inwestycji była firma Budimex. Koszt realizacji całego projektu wyniósł ponad 40,5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020, a także z budżetu państwa i budżetu Województwa Dolnośląskiego.