rozmiar czcionki: A | A | A

Obrady jury Nagrody Kulturalnej Śląska

31.03.2015 10:46

Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, wziął udział w posiedzeniu polsko- niemieckiego jury Nagrody Kulturalnej Śląska, które odbyło się w Berlinie.

Nagroda Kulturalna Śląska jest wspólnym przedsięwzięciem dolnośląsko-dolnosaksońskim organizowanym od 1993 roku na mocy podpisanych międzyregionalnych porozumień. Poprzez przyznawanie tej nagrody Rząd Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie wspierają działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego. Co roku jury przyznaje dwie nagrody indywidualne za osiągnięcia zawodowe (odnoszące się do Śląska) oraz nagrodę specjalną za działania w sferze dialogu pomiędzy Polską i Niemcami.


Tegoroczne wyróżnienia wręczone zostaną we wrześniu w Hanowerze. Laureaci otrzymają również SILESIE ufundowane przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Są to rzeźby z brązu autorstwa Stanisława Wysockiego (laureata Nagrody Kulturalnej Śląska 2011).

Tadeusz Samborski spotkał się również z Borisem Pistoriusem, ministrem Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii, i omówił perspektywy wspólnych przedsięwzięć w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i śląskiego dziedzictwa kulturowego w kolejnych latach.

Jury Nagrody Kulturalnej Śląska:

  1. Boris Pistorius, Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii,Przewodniczący jury
  2. Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
  3. Dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu
  4. Dr Markus Bauer, Muzeum Śląskie w Görlitz
  5. Magdalena Erdman, Ambasada RP w Berlinie
  6. Urlike Treziak, Muzeum Kreuzberg w Berlinie
  7. Dr Maciej Łagiewski, Muzeum Miejskie we Wrocławiu
  8. Prof. dr med. Michael Pietsch, Uniwersytet im. Johannesa Gutenberga w Moguncji
  9. Prof. Michael Denhoff, Bonn, kompozytor i wiolonczelista
  10. Horst Milde, Oldenburg, były Prezydent Landtagu
  11. Joachim Werren, Hanower, sekretarz generalny Fundacji Dolnej Saksonii
  12. Prof. Jan Harasimowicz, kierownik Zakładu Historii Sztuki Renesansu i Reformacji w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego