rozmiar czcionki: A | A | A

O linii kolejowej Węgliniec - Zgorzelec

30.10.2012 12:57

Inwestycje kolejowe w zachodniej części Województwa Dolnośląskiego, a w szczególności elektryfikacja linii kolejowej Węgliniec – Zgorzelec to główne tematy spotkania wiceministra Transportu Andrzeja Massela z samorządowcami ziemi zgorzeleckiej. Spotkanie poprowadził wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Wiceminister Transportu Andrzej Massel przebywał z całodniową wizytą na Dolnym Śląsku. Przed południem gościł w Jeleniej Górze, natomiast po południu spotkał się z samorządowcami ziemi zgorzeleckiej w Węglińcu.


Najważniejszą kwestią poruszoną na spotkaniu była elektryfikacja linii Węgliniec – Zgorzelec. Wiceminister zapowiedział, że w programie infrastrukturalnym w nowej perspektywie budżetowej UE 2014-2020 zostaną zabezpieczone środki na przeprowadzenie elektryfikacji. W ocenie ministra Massela elektryfikacja jest już możliwa w 2015/2016 roku. Pozwoli to na bezpośrednie skomunikowane Zgorzelca z Wrocławiem, korzystając z elektrycznego zespołu trakcyjnego bez konieczności przesiadki w Węglińcu, a w przyszłości przedłużenie połączenia do Warszawy. Na spotkaniu omówiono także kwestie modernizacji linii kolejowej z Wrocławia do Warszawy przez łącznicę Koniecpolską. Wiceminister potwierdził, że na przełomie 2014/2015 zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe z czasem przejazdu 3,5 godziny.


Kolejnymi tematami spotkania to połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku. Od rozkładu jazdy 2011/2012 pojawiło się połączenie z Jeleniej Góry do Zgorzelca przez Gryfów Śląski i Lubań. Obecnie trwają prace nad możliwością przejazdu polskiego składu przez most graniczny w Zgorzelcu do Goerlitz, co znacznie zwiększyłoby atrakcyjność tego połączenia. Na końcowym etapie są obecnie prace nad umową pomiędzy rządami Polski i Niemiec o przekraczaniu granic w połączeniach kolejowych. Po jej ratyfikacji polski szynobus będzie mógł wjeżdżać do Niemiec.


Na spotkaniu poruszono również tematy modernizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku, m.in. 274 Wrocław-Wałbrzych-Jelenia Góra-Zgorzelec czy 279 Lubań-Węgliniec. W przyszłym roku na LK279 możliwe będą przejazdy pociągów z prędkością 60 km/h.