rozmiar czcionki: A | A | A

Nowy akcelerator do radioterapii w legnickiej filii DCO

26.04.2018 14:42

Legnicka Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu otwiera nową pracownię radioterapii. Legnicki ośrodek radioterapii dzięki nowemu aparatowi będzie mógł przyjmować około 1000 pacjentów rocznie. W uroczystości otwarcia uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Ośrodek w Legnicy dysponuje dziś pełną linią terapeutyczną, w której skład wchodzą dwa nowoczesne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy i system zarządzania radioterapią. Cały system zarządzania i weryfikacji jest powiązany z DCO we Wrocławiu i ośrodkiem w Jeleniej Górze. Pacjent może więc rozpocząć leczenie w Legnicy, a zakończyć je we Wrocławiu. Jakość terapii będzie na takim samym poziomie

- Robimy wszystko, aby opieka onkologiczna na Dolnym Śląsku była jak najwyższej jakości. Inwestujemy w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, ale to przede wszystkim profesjonalna kadra medyczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii odpowiada za ratowanie życia i zdrowia Dolnoślązaków i za to chciałbym im podziękować – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W nowej pracowni w Legnicy leczony będzie m.in. rak prostaty, piersi, mózgu, płuca, głowy i szyi, a także nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. Nowy sprzęt sfinansowało Ministerstwa Zdrowia. Całość inwestycji to ok. 8 mln złotych.

- To zaawansowany technologicznie aparat terapeutyczny do napromieniania. Jest szybki, cichy, bardzo precyzyjny. Umożliwia znaczne skrócenie czasu napromieniania, co wpłynie na komfort pacjenta oraz dokładność leczenia – wyjaśnia dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Dla wygody pacjentów ośrodek w Legnicy dysponuje hostelem, w którym na czas radioterapii mogą zatrzymać się chorzy z odleglejszych miejscowości. Noclegi i transport z hostelu na naświetlania jest bezpłatny.

Doposażenie filii DCO w Legnicy zapewni wysokospecjalistyczną terapię chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami - we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze – w pełni zaspokoją potrzeby pacjentów w zakresie radioterapii w regionie.