rozmiar czcionki: A | A | A

Najlepsi dolnośląscy sportowcy i trenerzy nagrodzeni

07.01.2011 22:31

Mówi, że jest zakochany we Wrocławiu, w wolnym czasie gra na trąbce, a w pozostałym łapie dysk i rzuca tak, że rywale mogą tylko bić brawo. W minionym roku zdobył upragniony złoty medal mistrzostw Europy oraz zwyciężył w klasyfikacji generalnej Diametowej Ligi - dyskobol Śląska Wrocław. Mowa o Piotrze Małachowskim, tegorocznym zwycięzcy 58. Plebiscytu ‘Polski-Gazety Wrocławskiej’ na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku. W uroczystej gali w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej obok Hali Ludowej uczestniczył marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, Patron Honorowy Plebiscytu.

Fot. Paweł Relikowski, Polska-Gazeta Wrocławska

Najpopularniejszym trenerem 2010 roku został Andrzej Piątek, niekwestionowany mistrz, opiekun Mai Włoszczowskiej, Anny Szafraniec, Magdaleny Sadłeckiej, Aleksandry Dawidowicz i Pauli Goryckiej. Kolarstwu górskiemu poświęcił się ponad wszystko, dlatego jest utożsamiany z największymi polskimi sukcesami w tej dyscyplinie sportu.

Zważywszy na fakt, że końca dobiegła pierwsza dekada XXI wieku, tym razem zostały wybierane także największe osobowości dziesięciolecia. Sportowcem dekady została Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy. Natomiast od 2001 do 2010 roku najlepszym trenerem był Marek Cieślak. To człowiek z niezwykłym poczuciem humoru, trener wrocławskich żużlowców, zdobył wiele medali mistrzostw Polski, z reprezentacją zwyciężał w drużynowym Pucharze Świata.

Na tym nie koniec, triumfował także najlepszy menadżer 2010 roku. Bez niego trudno sobie wyobrazić bieganie na nartach na Dolnym Śląsku i w całej Polsce. Od wielu lat jest prawdziwą ikoną sportu. Julian Gozdowski, bo o nim mowa, jest komandorem fantastycznej imprezy - Biegu Piastów.

Natomiast sportowcem niepełnosprawny roku została osoba z ogromnym hartem ducha połączonym z wybitnymi sukcesami sportowymi. To 13-letnia Oliwia Jabłońska. Zdobyła 6 złotych medali Mistrzostw Świata juniorów w pływaniu w czeskim Ołomuńcu. Kolejne wielkie sportowe sukcesy przed nią!

***
Pierwsza edycja Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku odbyła się w 1953 roku! Wówczas zwycięzcą został szybownik Jerzy Popiel, jeden z założycieli Areoklubu Jeleniogórskiego. Ustanowił on nowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych. Najlepszym trenerem wybrano wtedy Bronisława Ratajczyka, opiekuna żużlowców wrocławskiej Spójni. Przez ponad pół wieku w plebiscycie triumfowali pływacy, kolarze, koszykarze, piłkarze ręczni, lekkoatleci, tenisiści, szpadziści, bokserzy, a nawet strzelcy. Nagrody zdobywali m.in. Renata Mauer, Ryszard Szurkowski, Józef Zapędzki, Beata Maksymow oraz Maciej Zieliński.