rozmiar czcionki: A | A | A

„Złote” gminy nagrodzone

21.03.2012 20:36

Duszniki-Zdrój, Karpacz i Karkonoski Park Narodowy to tegoroczni zdobywcy statuetki „Złotej Jedynki”. W konkursie zorganizowanym po raz czwarty przez Gazetę Wyborczą i Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska nagrodzono m.in. gminy, które stawiają na sport i ekologię. Ich przedstawiciele odebrali nagrody, podczas gali Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie Zdroju. W uroczystej dekoracji zwycięzców brał udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

fot. Konrad Buss

Podczas wieczornej gali statuetki otrzymały: Karpacz w kategorii gmina roku,  Duszniki Zdrój jako najlepsza gmina sportowa. Karkonoski Park Narodowy wyróżniono tzw. "zieloną jedynką" za ekologię. Nagrodę specjalną (jako osobowość roku) za organizację Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie, otrzymali prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów Julian Gozdowski oraz burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoloński.

Laureatami „Złotych Jedynek” są zwykle najbardziej gospodarne gminy z terenu całego Dolnego Śląska. W tym roku, w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 wprowadzono nową kategorię dla gmin, które stawiają na sport i rekreację. „Złota jedynka” ma za zadanie promować gminę, podkreślać jej atrakcyjność a także pełnić rolę magnesu przyciągającego do mieszkańców i inwestorów.

Jeszcze przed wręczeniem nagród odbyła się debata „Eurokondycja 2012. Dolny Śląsk”, podczas której omówiono finansowanie i stan infrastruktury sportowej na Dolnym Śląsku przed turniejem Euro 2012. Marszałek Jurkowlaniec podkreślał, że w tym roku województwo dolnośląskie przeznaczy ponad 7,8 mln zł na wsparcie imprez i klubów sportowych. To o ponad milion złotych więcej niż na sport (z wyłączeniem programu „Orlik 2012”) przeznacza województwo wielkopolskie i 2 mln zł. więcej niż na ten cel przeznaczono w województwie mazowieckim. Ponadto 91 klubów z całego Dolnego Śląska otrzymało 630 tys. zł za osiągnięcia w sporcie młodzieżowym. W tym roku środki samorządu województwa przeznaczone na nagrody dla klubów zwiększą się i osiągną poziom 700 tys. zł, natomiast dotacja na organizację dużych imprez sportowych wynosi ok. milion złotych. Samorząd dofinansował m.in. Bieg Piastów – 150 tys. zł, wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich – 45 tys. zł, oraz  Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Strzegomiu – 40 tys. zł.


XIII Dolnośląskie Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie – Zdroju potrwa do piątku. Tematem przewodnim jest „Nowa strategia Dolnego Śląska”. Przedstawiciele samorządu rozmawiali m.in. o rozwoju obszaru Sudeckiego w nowej Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, wdrażaniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o turystyce jako szansie na rozwój.

***

W tegorocznej edycji konkursu „Złote Jedynki” gminę roku pomagała wybrać Regionalna Izba Obrachunkowa oraz zespół naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pod kierownictwem specjalisty od lokalnych samorządów prof. Stanisława Korenika. Zwycięzcę w tej kategorii wybrano na podstawie danych, dotyczących m.in. dynamiki i tempa rozwoju gmin w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. O zwycięstwie w kategorii ekologiczna gmina zadecydowała m.in. skala nakładów na ekologię, ale także pomysły na innowacyjne rozwiązania. Laureata wybrał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie stworzonego przez siebie rankingu. Statuetkę dla najlepszej gminy sportowej wręczono w tym roku po raz pierwszy. Zwycięzcę wyłoniono na podstawie danych ile samorządy przeznaczyły w ciągu roku na inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreację w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

fot. Konrad Buss
fot. Konrad Buss
fot. Konrad Buss