rozmiar czcionki: A | A | A

Muzeum Papiernictwa jest większe i nowocześniejsze

04.08.2017 13:54

Dzięki pieniądzom z unii oraz z samorządu województwa dolnośląskiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju nie tylko zostało wyremontowane, ale również powiększone. Powstały nowe sale, a także nowoczesne ekspozycje. W konferencji podsumowującej projekt wziął udział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Projekt realizowany był od 2014 r. przez Muzeum Papiernictwa, którego koordynatorem była wicedyrektor muzeum Joanna Seredyńska.
Za kwotę 10 mln zł pochodzącą z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Mechanizmu Norweskiego oraz środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego na cele muzealne adaptowano XVIII-wieczną suszarnię papieru. Powstała nowa sala do prowadzenia lekcji muzealnych, dwa magazyny zbiorów oraz dwie nowoczesne ekspozycje.

Pierwsza z nich, prezentująca sztukę papieru, jest pierwszą w Polsce galerią poświęconą temu tematowi. Druga z wystaw – „Polski pieniądz papierowy” stanowi kompendium wiedzy o naszych banknotach emitowanych od 1794 r. Ekspozycja prezentuje historię pieniądza i jego znaczenie dla polskiej państwowości od schyłku XVIII wieku do dziś. Można tu obejrzeć prawdziwe rarytasy, m.in. monetę wybitą z tektury w 1574 r. w protestanckiej Lejdzie czy też pierwsze polskie banknoty z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Wśród banknotów II Rzeczypospolitej, można zobaczyć prawdziwe arcydzieło – 100-złotówkę z 1932 r. z widokiem dębu symbolizującego moc i wiecznotrwałość państwa polskiego. Są tu również banknoty z okresu PRL-u (w tym sławny „górnik” z 1948 r., będący obiektem pożądania wszystkich Polaków w latach 50. i 60. XX w.). Częścią wystawy jest „laboratorium” z urządzeniami do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów m.in. z lampami ze światłem UV i podczerwienią oraz mikroskopem do oglądania mikrodruków. Ten sprzęt może wykorzystać każdy zwiedzający do obejrzenia zabezpieczeń własnych banknotów, niewidocznych gołym okiem. Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.


Nowe ekspozycje wyposażone w najnowocześniejsze systemy wystawiennicze w ciągu dwóch pierwszych dni prezentacji przyciągnęły ok. 7 tys. zwiedzających, którzy mogli podziwiać dzieła sztuki wykonane z papieru oraz obejrzeć piękno polskich banknotów i lepiej poznać zabezpieczenia przed próbami fałszerstwa.
Innym, niezwykle ważnym efektem zakończonego projektu jest zabezpieczenie całego historycznego kompleksu budynków młyna papierniczego systemem gaszenia pożarów mgłą. Papiernia została wyposażona w instalację wewnętrzną i zewnętrzną. Zdaniem dyrektora muzeum Macieja Szymczyka system ten pozwoli uchronić obiekt przed jednym z największych niebezpieczeństw drewnianych budynków, co zwiększy szansę muzeum
w staraniach o wpisanie historycznego młyna na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Uczestniczący w otwarciu wystaw dyr. Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów prof. Piotr Majewski zauważył, że dzięki zrealizowanym inwestycjom Muzeum Papiernictwa należy do muzeów najlepiej przystosowanych do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

XVII Święto Papieru – pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego

29 i 30 lipca Muzeum Papiernictwa zorganizowało kolejną edycją Święta Papieru, w której wzięło udział 7 tys. osób. Impreza ma na celu popularyzowanie rzemieślniczych tradycji Dolnego Śląska oraz promowanie dusznickiego młyna papierniczego, który jest coraz bardziej uznaną atrakcją turystyczną regionu. Podczas imprezy wstęp do muzeum był darmowy, a goście zwiedzali młyn papierniczy wraz z nowo otwartymi wystawami: „Sztuka papieru”, „Polifonia”  i „Polski pieniądz papierowy”. Na muzealnym dziedzińcu odbyły się warsztaty czerpania i zdobienia papieru, rozegrano liczne konkursy – w tym podnoszenie sztangi z papieru. W tym roku padł w tej konkurencji rekord: uczestnik podniósł sztangę aż 120 razy. Inny konkurs – na najciekawszą pamiątkę turystyczną z regionu został rozegrany pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W tej konkurencji zwyciężyła Marta Chrobak, która zaprojektowała komplet widokówek z widokiem dusznickiego młyna papierniczego.