rozmiar czcionki: A | A | A

Mondelēz International rozbudowuje Centrum Badań, Rozwoju i Jakości we Wrocławiu

04.12.2018 13:33

Przedstawiciele Mondelēz International, światowego lidera produkcji czekolady, ciastek, gum do żucia i cukierków, a także liczni goście - m.in. władze lokalne, organizacje partnerskie i znamienite grono przedstawicieli instytucji naukowo-badawczych, uroczyście zainaugurowali dziś uruchomienie nowej przestrzeni technologicznej w Centrum Badań, Rozwoju i Jakości.

W zaledwie kilkanaście miesięcy od oficjalnego otwarcia wartej 17 mln USD inwestycji, dodatkowe 5 mln USD umożliwi rozszerzenie zakresu prac badawczo-rozwojowych o kategorię Gum do Żucia i Cukierków. Po raz kolejny Wrocław zaznaczy swoje miejsce na światowej mapie innowacji. Już dziś to właśnie tu powstają receptury ukochanych przez konsumentów czekolad Milka czy ciastek Oreo. Niebawem z Dolnego Śląska w świat wyruszą także nowości w kategorii cukierków oraz słynnych gum Hollywood, Stimorol, czy europejskich marek Halls, Trident, Trebor i wielu innych.


Perła rozwojowo-badawcza w światowej strukturze Mondelēz International
Otwarte wiosną 2017 roku w Bielanach Wrocławskich globalne Centrum Badań, Rozwoju i Jakości, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie ośrodków badawczo-rozwojowych Mondelēz International. Jego zespół stanowi ponad 200 wysoce wykwalifikowanych ekspertów 28 narodowości, pochodzących z 4 kontynentów. Około 45 stanowisk to specjaliści dedykowani nowej dla Centrum Kategorii Gum do Żucia i Cukierków. Są to najzdolniejsi technolodzy i  inżynierowie o unikalnych kompetencjach i wiedzy badawczo-rozwojowej. Dzięki tej wielomilionowej inwestycji to właśnie we Wrocławiu powstają receptury, nowe warianty i połączenia kultowych marek z kategorii Ciastek i Czekolady, takich jak Milka czy Oreo. Otwarcie nowej przestrzeni technologicznej i pilotażowej fabryki dla nowej kategorii: Gum do Żucia i Cukierków, uzupełnia kompetencje wrocławskiego ośrodka, jako jednego z najważniejszych globalnych ośrodków Mondelēz International.

- Centrum już w momencie otwarcia 1,5 roku temu, stanowiło jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków RDQ na świecie. Rozpoczęliśmy od najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie prac nad innowacjami w segmencie Czekolad i Ciastek. To dwie główne kategorie produktów, w jakich Mondelēz jest światowym liderem i producentem nr 1 - również i na polskim rynku*. Dziś uzupełniamy nasze portfolio o trzecią kategorię produktów, tj. Gumy do Żucia i Cukierki. Rozbudowa przestrzeni i instalacja dodatkowego sprzętu pozwoli nam stworzyć prawdziwie komplementarne centrum badawczo-rozwojowe dla kategorii szeroko pojętych przekąsek, tworząc tym samym warunki dla projektów adresujących holistycznie potrzeby naszych konsumentów. Dzięki temu, wrocławskie Centrum staje się prawdziwą perłą w światowej strukturze badawczo-rozwojowej Mondelēz. Będzie kreować trendy, smaki i receptury kultowych przekąsek, które z Wrocławia trafią na kilka kontynentów! – podkreśla Adam Gajewski, Dyrektor wrocławskiego Centrum Mondelez.

Wrocław – centrum innowacji dla kilkudziesięciu rynków
W nowo otwartej części Centrum, o powierzchni ok. 1200 m2 dedykowanej kategorii Gum do Żucia i Cukierków, priorytetem jest praca nad rozwojem produktów dla rynków Europy – z Francją, Wielką Brytanią, Rosją i Turcją na czele, oraz dla  Bliskiego Wschodu i Afryki. Do rynków o dużym potencjale dla kategorii zaliczamy też Centralną Europę z Polską na czele, bo to rozwijający się rynek, na którym zespół będzie coraz bardziej się koncentrował.

Na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i w Afryce Mondelēz produkuje gumy i cukierki w 11 fabrykach. Jedna z kluczowych mieści się w Skarbimierzu. Zespół badawczy we Wrocławiu będzie aktywnie wspierać wszystkie te zakłady, testując wiele nowych form i wariantów produktów na linii pilotażowej, z której tylko te najlepsze i preferowane przez konsumentów nowości trafią do produkcji. Bo to właśnie z Wrocławia pochodzić będą innowacje – produktowe, jakościowe, technologiczne i procesowe. Testowane będą też nowe smaki, tekstury i opakowania. Zespół pracować będzie nad produktami kultowych marek, takich jak Trident, Halls, Hollywood, Stimorol, Trebor, First, Dirol.


Halls o smaku arbuzowym ulubioną gumą wrocławskich studentów
Walory gum do żucia, które objęte są badaniami konsumenckimi prowadzonymi przez Centrum, mogli sprawdzić także studenci lokalnych uczelni. Studenci Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu testowali 3 rodzaje gum do żucia Mondelez: Halls Watermelon o smaku arbuzowym, Dirol Strawberry o smaku truskawki oraz Stimorol Max Vanilla Mint, o smaku mięty i wanilli. Oceniali smak, poziom słodkości oraz orzeźwienia danej gumy. Aż 80% spośród 164 studentów biorących udział w teście jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce na podium gumie Halls o smaku arbuzowym.

Wkład Mondelēz International w rozwój polskiej innowacyjności
Rozszerzenie dotychczasowej, wartej 17 mln USD, inwestycji w Centrum Badań i Rozwoju o kolejne 5 mln USD to element konsekwentnej strategii wspierania rozwoju innowacyjności w Polsce. Polska od lat jest dla Mondelēz International lokalizacją strategiczną. Sieć produkcyjna firmy na terenie kraju obejmuje 7 zakładów, w tym m.in. fabrykę wyrobów czekoladowych w Skarbimierzu, która z otwartą w 2015 roku tzw. Linią Przyszłości, wartą 30 mln USD, jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w Europie. Nasza najnowsza inwestycja w fabryce czekolady w Skarbimierzu to warta blisko 23 mln USD najnowocześniejsza linia do produkcji jajek czekoladowych z nadzieniami, która rocznie będzie w stanie wyprodukować blisko 5 tys. ton takich produktów. Centrum Badań, Rozwoju i Jakości to kolejne wielkie przedsięwzięcie Mondelēz International w regionie.

- We wrocławskim ośrodku już teraz pracuje szereg specjalistów, poczynając od technologów żywności, przez ekspertów z zakresu prawa żywnościowego, testów konsumenckich, badań jakościowych, projektów opakowań, wreszcie inżynierów procesu produkcyjnego. Wielu z nich zdobywało wykształcenie na świetnych wrocławskich uczelniach. Jednak wyróżniającą nas cechą jest otwartość na ekspertów z całego świata, dzięki którym Polska będzie mogła także korzystać z nieocenionego transferu know-how. Docelowo miejsca pracy w naszym Centrum znajdzie blisko 250 ekspertów – powiedział Adam Gajewski, dyrektor Centrum Badań, Rozwoju i Jakości Mondelez International w Bielanach Wrocławskich.

Konsekwentne inwestycje w rozwój innowacji w regionie doceniają przedstawiciele lokalnych władz, samorządów a także instytucje partnerskie. W trakcie uroczystości głos zabrała m.in. Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej: „Inwestycje takie jak ta mają ogromne znaczenie dla miasta i aglomeracji. Pozwalają bowiem budować gospodarkę opartą na wiedzy czy mądrości obywateli. Tych, którzy już u nas mieszkają i tych, którzy dopiero się na to zdecydują, choćby ze względu na wielkie możliwości rozwoju, jakie oferuje firma Mondelez. Z punktu wiedzenia samorządu bardzo ważne jest także to, że rozpoznawalna, globalna marka nie tylko rozpoczęła u nas działalność badawczo - rozwojową, ale także postanowiła ją rozszerzyć. Dzięki temu widać iż Wrocław i cała aglomeracja to dobre miejsca do prowadzenia innowacyjnego biznesu”.

O znaczeniu Centrum dla województwa mówił także Cezary Przybylski, Marszałek województwa dolnośląskiego: - Biorąc pod uwagę kierunki rozwoju Dolnego Śląska oraz nasze inteligentne specjalizacje, otwarcie fabryki wraz centrum badań Mondelēz International jest bardzo znaczące dla naszego województwa. Doskonale nas pozycjonuje jako region tworzący żywność unikatową, zdrową, ekologiczną i najwyższej jakości. Dzięki bogatej bazie producentów i przetwórców żywności wysokiej jakości, produkty spożywcze z marką Dolny Śląsk zyskują coraz większe uznanie na całym świecie. Jestem przekonany, że Mondelēz International dołączy do grona naszych ambasadorów.