rozmiar czcionki: A | A | A

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego – konferencja

02.10.2013 11:38

Budowa nowych lub przebudowa istniejących obwałowań Odry i Widawy na odcinku ponad 100 km – tak w skrócie wyglądają zadania stojące przed wykonawcami projektu „Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego”. Dziś w siedzibie Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych dyskutowano o wyzwaniach związanych z tym projektem. W rozmowie wzięli udział marszałek Rafał Jurkowlaniec i członek Zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Dzisiejsza konferencja to rodzaj „sprawozdania z placu budowy”. Marszałek Rafał Jurkowlaniec mówił o wielkiej wadze projektu Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW). Marszałek podkreślał, że modernizacja wałów przeciwpowodziowych oraz zwiększenie przepustowości Odry przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. W dalszej kolejności głos zabrała Joanna Gustowska, dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (DZMiUW) we Wrocławiu, która przedstawiła genezę projektu i kolejne etapy jego realizacji.


Do kompetencji DZMiUW należy przebudowa istniejących oraz budowa nowych obwałowań Odry i Widawy, wraz z przebudową 6 mostów na Widawie i kanale dopływowym do Widawy. DZMiUW jest w trakcie modernizacji obwałowań Odry i polderów zalewowych na terenie gmin Oława, Siechnice, Czernica oraz Wrocław na łącznej długości ponad 50 km. Trwa również faza przygotowawcza do przebudowy obwałowań Widawy. Opracowywana jest dokumentacja projektowa obwałowań o łącznej długości ok. 40 km. Roboty budowlane rozpoczną się w 2014 r. i będą prowadzone na terenie gmin: Wisznia Mała, Długołęka, Trzebnica, Oborniki Śląskie oraz Wrocław


***


Modernizacja Wrocławskiego węzła Wodnego jest częścią Projektu Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, współfinansowanego ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Funduszu Spójności oraz budżetu państwa, realizowanego przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.