rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek spotkał się z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie

23.11.2015 10:23

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego spotkał się w piątek z Mandiukiem Olehem, Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie. Rozmowy toczyły się na temat współpracy naszego regionu z Ukrainą.

Obszary współpracy z Ukrainą:

Leczenie rehabilitacyjne rannych i dzieci uchodźców z Donbasu w dolnośląskich uzdrowiskach

W odpowiedzi na wydarzenia rozgrywające się na Wschodzie Ukrainy w roku 2014 i 2015 oraz na prośbę władz partnerskiego Obwodu Dniepropietrowskiego, Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował pobyt i leczenie rehabilitacyjne w uzdrowiskach dolnośląskich, przeznaczone dla rannych podczas działań wojennych w Donbasie oraz dla dzieci uchodźców z Donbasu.

Na przełomie listopada i grudnia  2014 r. przebywało 40 osób w Lądku Zdroju i  7 w Szczawnie Zdroju na 3-tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym. W tym czasie w uzdrowisku Kudowa Zdrój zostało objętych opieką sanatoryjną sześcioro dzieci uchodźców z Donbasu.

W dniach 20 lutego – 13 marca 2015 r. została zrehabilitowana kolejna 40-osobowa grupa rannych w uzdrowisku Lądek Zdrój. Osoby do dalszego leczenia sanatoryjnego i rehabilitacji zostały zakwalifikowane przez stronę ukraińską poprzez współpracę ze szpitalami w Dniepropietrowsku
i w całym obwodzie, w których ranni przebywali na leczeniu.

Przez cały marzec 2015 r. kolejna grupa dzieci uchodźców (10 osób) odpoczywała w sanatorium Orlik w Kudowie Zdroju.

Utworzeniu Agencji Demokracji Lokalnej w Dniepropietrowsku

Województwo Dolnośląskie wystąpiło z inicjatywą otwarcia Biura Agencji Demokracji Lokalnej w Obwodzie Dniepropietrowskim. Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej (ALDA) w Strasburgu jest organizacją parasolową promującą aktywność obywatelską na poziomie lokalnym
w trzynastu Agencjach Demokracji Lokalnej (LDA). Biuro Agencji Demokracji Lokalnej w Dniepropietrowsku będzie stowarzyszeniem zarejestrowanym zgodnie z prawem ukraińskim, w którym Samorząd Województwa Dolnośląskiego będzie jednym z partnerów wraz z regionem Alzacja (Francja).
W listopadzie 2015 podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego została podjęta Uchwała w sprawie przystąpienia województwa do ALDA a następnie uzyskano zgodę Ministra Spraw Zagranicznych RP. W dniach 5-7 marca 2015 r. w Dniepropietrowsku odbyło się spotkanie kierownictwa ALDA z partnerami projektu. Województwo Dolnośląskie reprezentowały przedstawiciele dolnośląskich organizacji pozarządowych, które w przyszłości będą uczestniczyć  w realizacji wspólnych projektów: Stowarzyszenie Porozumienie Wschód-Zachód oraz Dom Spotkań Angeliusa Sileziusa. Organizacje te maja wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów z partnerami na Ukrainie, m.in. w Obwodzie Dniepropietrowskim. Uroczyste otwarcie Biura LDA w Dniepropietrowsku odbyło się 18  maja 2015 roku. Celem otwarcia Biura LDA jest transfer wiedzy i doświadczeń z krajów Europy Zachodniej na Ukrainę poprzez realizację projektów europejskich.

Wymiana naukowa

Województwo Dolnośląskie prowadzi wymianę grup studentów i naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego i Narodowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku. W roku 2013 studenci Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczyli w ekspedycji archeologicznej na bazie Twierdzy Kudak
w Obwodzie Dniepropietrowskim. W roku 2014 studenci z Ukrainy wzięli udział w wykopaliskach na terenie Dolnego Śląska. W lipcu 2015 roku 10 studentów i naukowców Dniepropietrowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Olesia Gonczara spotkali się z naukowcami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wzięli udział w międzynarodowej ekspedycji archeologicznej na Gorze Gromnik na terenie Województwa Dolnośląskiego.

Współpraca pomiędzy muzeami

W wyniku ustaleń poczynionych podczas wizyt delegacji z Obwodu Dniepropietrowskiego
została podjęta współpraca pomiędzy Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki
w Dniepropietrowsku.
W dniach 14-19 lipca 2015 roku 6 przedstawicieli Dniepropietrowskiego Muzeum Sztuki, Dniepropietrowskiego Narodowego Muzeum Historii im. D.I. Jawornickiego oraz innych muzeów Obwodu Dniepropietrowskiego uczestniczyli w wizycie studyjnej w muzeach na terenie Województwa Dolnośląskiego. Podczas wizyty przedstawiciele delegacji odwiedzili Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł, Zamek Książ, Kościół pokoju w Świdnicy.
 17.07.2015 r.  został podpisany list intencyjny pomiędzy Muzeum Sztuki we Dniepropietrowsku oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. List dotyczący organizacji wystawy ze zbiorów Muzeum Sztuki
w Dniepropietrowski „Petrikiwskie wzornictwo – kolor tradycji”. Wystawa będzie zorganizowana
w okresie od września do listopada 2016 r. w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Wizyty studyjne  ukraińskich samorządowców

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony ukraińskich partnerów doświadczeniem Polski
w decentralizacji i funkcjonowaniu samorządów oraz przygotowaniem się do wprowadzenia reformy samorządu na Ukrainie, Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował wizyty studyjne przedstawicieli ukraińskich samorządów na rożnych szczeblach oraz zrzeszeń samorządowców lokalnych na poziomie krajowym.

W dniach 8-13 czerwca 2015 roku na Dolnym Śląsku odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych z obwodu Dniepropietrowskiego oraz z Kijowa. Wizyta była zorganizowana i sfinansowana we współpracy ze szwajcarsko – ukraińskim projektem wsparcia decentralizacji Ukrainy „Despro” z Kijowa.
W projekcie wzięło udział 20 osób z Ukrainy. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy spotkali się
z przedstawicielami samorządów na poziomie województwa, powiatów i gmin, gdzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem,  finansowaniem, problemami i sukcesami w działalności polskich samorządów na przykładzie Dolnego Śląska. Samorządowcy odwiedzili powiat Średzki, gminę Kunice oraz miasto i gminę Strzegom.

9 lipca 2015 roku odbyła się wizyta studyjna ukraińskich samorządowców na Dolnym Śląsku organizowana we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej (jednostka MSZ RP). Celem wizyty była wymiana doświadczeń na temat transformacji ustrojowej i decentralizacji
w kraju. Wydział Współpracy z Zagranicą zorganizował spotkanie  delegacji z przedstawicielami UMWD, którzy przedstawili informację w formie prezentacji na temat budżetu województwa
i  finansowania zadań samorządu na wszystkich szczeblach.



Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia 2015 – Karpacz

W roku 2015 w szkołach gimnazjalnych na Dolnym Śląsku został zorganizowany konkurs dotyczący kultury i historii Ukrainy pn.: „Naddnieprzańska epopeja”. Organizatorem jest Wydział Edukacji i Nauki, a realizatorem Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Uczestnikami są uczniowie szkół gimnazjalnych z Dolnego Śląska, rywalizujący w trzech etapach (szkolnym, międzyszkolnym i finałowym) o tytuł laureata. Nagrodą główną dla dziesięciu najlepszych, jest wyjazd letni do Karpacza. W pierwszym etapie konkursu wzięło w nim udział 140 uczniów do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 41 uczniów. 9 czerwca br. w Dolnośląskim Ośrodku doskonalenia nauczycieli we Wroclawiu odbył sie finał konkursu, podczas którego wyłoniono 10 Laureatów konkursu. Po stronie ukraińskiej organizatorem konkursu „Wiedzy o Polsce” był Konsulat Generalny RP w Winnicy na czele z Konsulem Generalnym RP Panem Krzysztofem Świderkiem.
Konkurs odbył się w Ogólnokształcącej Szkole z Polskim Językiem Nauczania w Gródku Podolskim – jedynej takiej szkole w okręgu konsularnym. Laureatami zostali uczniowie 7,8, i 9 klas szkoły. Konsulat zapewnił dofinansowanie transportu 10 laureatów i jednego opiekuna na trasie Gródek – Karpacz-Gródek.
W roku 2015 wspólny pobyt dolnośląskich i ukraińskich laureatów konkursu z opiekunami (22 osoby) odbył sie terminie od 28 czerwca do 8 lipca. Młodzież przebywała w internacie Dolnośląskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Laureaci konkursu z Ukrainy uczestniczyli w kursie języka polskiego
i kultury. Razem z rówieśnikami z Dolnego Śląska zwiedzali Karpacz, Kowary, Wrocław oraz Karkonosze.