rozmiar czcionki: A | A | A

Kraśnik Dolny – dożynki 2014

31.08.2014 16:06

Dolnośląskie gminy rozpoczynają świętować żniwa. W uroczystości otarcia dożynek w Kraśniku Dolnym wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski podziękował rolnikom za ich pracę i trud włożony w zebranie tegorocznych plonów.

fot. UG Bolesławiec

Gminne Dożynki w Kraśniku Dolnym rozpoczęła msza święta oraz tradycyjny przemarsz delegacji z wieńcami dożynkowymi. Podczas obrzędu dożynkowego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Program tegorocznego święta plonów był szczególnie ciekawy. Organizatorzy przewidzieli konkursy i zabawy dla dzieci, a przed publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Goście dożynek z niecierpliwością oczekiwali rozstrzygnięcia rywalizacji na najpiękniejszą dekorację dożynkową oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2014r.

Gościem specjalnym dożynek w Kraśniku był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który pogratulował wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie: - Dziękuję wszystkim gospodarzom, którzy tak wiele pracy włożyli w tegoroczne zbiory. To Wy jesteście autentycznymi bohaterami dzisiejszej uroczystości. Wszystkie wieńce zasłużyły na zwycięstwo, ponieważ widać w nich nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale przede wszystkim mozolną pracę mieszkańców oraz głębokie przywiązanie do lokalnej tradycji – podkreślił marszałek Przybylski.

W nowo wybudowanym Domu Ludowym przez cały czas trwania Święta Plonów można oglądać wystawy i prace artystyczne dotyczące gminy Bolesławiec oraz działalności Twórczej Stodoły, mającej swoją siedzibę właśnie w Kraśniku Dolnym.

Kraśnik Dolny słynny jest nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całym kraju, jako wieś znana z tradycji wyplatania wieńców dożynkowych. Autorzy tych fantazyjnych wieńców mogą się pochwalić licznymi sukcesami. W 2012r. podczas Dożynek Prezydenckich w Spale za najpiękniejszy uznano właśnie wieniec z Kraśnika Dolnego. Jak na „Wioskę Sześciu Zbóż” przystało podczas tegorocznych Dożynek można się dowiedzieć więcej o uprawianych we wsi zbożach.



fot. UG Bolesławiec
fot. UG Bolesławiec
fot. UG Bolesławiec