rozmiar czcionki: A | A | A

Konwent Przewodniczących Sejmików Województwa Rzeczpospolitej

17.05.2018 11:07

W stolicy Dolnego Śląska odbywa się Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej. Gospodarzem Konwentu jest Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

Organizowany cyklicznie Konwent jest okazją do prezentacji potencjału, osiągnięć i strategii województw, prowadzonych przez nie projektów, ale także okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących pracy w samorządach.  

- Pełnia kompetencji do zarządzania, podejmowania decyzji, budowania strategii na przyszłość  to właśnie samorządy. To one stanowią wielką siłę i pod żadnym pozorem nie można marginalizować ich roli. Samorządy województw gospodarują olbrzymimi budżetami środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych. Nie wyobrażam sobie, by w nowym rozdaniu funduszy unijnych samorządy wojewódzkie nie były podmiotami zarządzającymi tymi programami. Wszelkie zmiany w ustawie wdrożeniowej proponowane przez rząd to próba osłabienia i ograniczenia roli lokalnych samorządów. To także próba wpływania władz centralnych na to, jak mają być dzielone należące do samorządów unijne pieniądze. Nie możemy na to pozwolić.  One były, są i muszą pozostać w gestii gospodarzy regionów – mówił podczas swojego wystąpienia marszałek Cezary Przybylski.

O odbiurokratyzowaniu gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego i wypracowaniu rozwiązań, które przynoszą realne oszczędności w samorządach mówiła także w swoim wystąpieniu Skarbnik Województwa Dolnośląskiego, członek Zespołu ds. odbiurokratyzowania w samorządach powołanego przy Ministerstwie Finansów Elżbieta Berezowska.
Uczestnicy Konwentu poza obradami będą mieli okazje odwiedzić również kilka dolnośląskich atrakcji, w tym  Kościół Pokoju w Jaworze czy Manufakturę Ceramiki Bolesławieckiej w Bolesławcu.