rozmiar czcionki: A | A | A

Kongres Dialogu Społecznego

03.06.2011 15:47

Stan dialogu społecznego w Polsce i Unii Europejskiej starali się dziś podsumować naukowcy, samorządowcy i działacze społeczni. W obradach I Ogólnopolskiego Kongresu Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego wzięli udział wicepremier Waldemar Pawlak, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec i członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz.

W wystąpieniu otwierającym obrady Kongresu uczestniczyli także wojewoda Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu KGHM Herbert Wirth i prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Uczestnicy odnieśli się do ostatniego sporu zarządu KGHM ze związkami zawodowymi. Podkreślano wielką rolę jaką w relacjach pracodawca - pracownik powinny wziąć na siebie związki.

Podczas dzisiejszych wykładów we Wrocławiu odbyła się debata pod hasłem ’Od fiskalizmu i konfliktów do współpracy’. W jej ramach omówiono kulturę współpracy i standardy partycypacji w ramach dialogu. W trakcie Kongresu oceniono rolę dialogu społecznego we współpracy międzyregionalnej. Obrad dotyczyły także współpracy w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Ustawy o Zamówieniach Publicznych, innowacyjność i edukacji. Jeden z paneli tematycznych poświęcony był stosowaniu dobrych praktyk w rozwiązywaniu konfliktów społecznych (np. podatki lokalne, zezwolenia, koncesje i uzgodnienia). Podczas popołudniowych obrad skupiono się na mechanizmach legislacyjnych jako metodach służących poprawie sprawności państwa. Kongres podsumował Michał Kuszyk, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź. 

Celem Kongresu jest nadanie większej dynamiki dialogowi społecznemu w Polsce, w którym uczestniczą samorządy, administracja rządowa, związki zawodowe i pracodawcy. Ponadto zainicjuje on cykliczne spotkania służące kontynuacji dialogu, wymianie doświadczeń, a szczególnie dobrych praktyk, wypracowaniu wspólnych konkluzji dla rozwoju polskich regionów i kraju.