rozmiar czcionki: A | A | A

Kolej wróci do Bielawy

07.11.2019 14:15

Pociągi wróciły do Bielawy po prawie 40 latach. Za nami przejazd szynobusem po zrewitalizowanej linii nr 341 Dzierżoniów - Bielawa. W wydarzeniu udział wzięli Wicemarszałkowie Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko oraz Członek Zarządu Województwa Tymoteusz Myrda, a także Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W spotkaniu uczestniczyli również między innymi Tytus Czartoryski, Stanisław Jurcewicz i Zbigniew Szczygieł - radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Leszek Loch - Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Wojciech Zdanowski - wiceprezes Koleje Dolnośląskie S.A.


Niecały rok temu samorząd województwa przejął linię nr 341 między Bielawą a Dzierżoniowem. Była to pierwsza z 22 tras przejętych od PKP. Prace remontowe kosztowały blisko 15 milionów złotych. Dziś po zrewitalizowanej linii przejechał pociąg osobowy Kolei Dolnośląskich.


- Dzięki współpracy samorządu województwa i rządu poziom wykluczenia komunikacyjnego w regionie będzie dotyczyło blisko 100 tys. osób mniej. Mieszkańcy będą mieć możliwość komfortowej i szybkiej podróży między Bielawą i Dzierżoniowem, zyskując tym nowe połączenie m.in. do pracy czy do szkoły – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Pozyskana od PKP trasa w relacji Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów będzie przedłużeniem linii kolejowej z Wrocławia do Dzierżoniowa. Czas podróży z Bielawy do Wrocławia wyniesie ok. 85 minut, a inwestorem i zarządcą linii będzie DSDiK. Natomiast przejazd pomiędzy Bielawą a Dzierżoniowem wyniesie niecałe 10 minut. Zrewitalizowane połączenie kolejowe będzie regularnie służyć podróżnym już od grudnia.


−To historyczny moment dla mieszkańców Bielawy. Od nowego rozkładu – w grudniu – wrócą bezpośrednie połączenia z Bielawy do Legnicy i Wrocławia. Linie kolejowe, które zostaną przywrócone to w sumie ponad 400 km torów, bez wątpienia w znacznej mierze rozszerzą system komunikacji na Dolnym Śląsku – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.