rozmiar czcionki: A | A | A

Jubileusz Teatru Polskiego

06.01.2011 21:16

Teatr Polski we Wrocławiu świętuje 65-lecie istnienia. Jubileusz uczczono wręczając odznaczenia państwowe i nagrody tym, którzy dla Teatru i polskiej kultury zasłużyli się szczególnie. Krzyże Zasługi i Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczył minister kultury Bogdan Zdrojewski. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Radosław Mołoń.

Jubileusz rozpoczęła projekcja filmu poświęcona historii teatru. Dramaturdzy, reżyserzy, aktorzy, krytycy oraz teatromani to oni wywarli wpływ na to, jak Teatr Polski miewał się od 1946 roku do dzisiaj.
Rok 2011 otwiera premiera ‘Utworu o Matce i Ojczyźnie’ Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty. Chętni mogą jeszcze zaplanować sobie teatralny długi weekend i zobaczyć w ciągu trzech dni najnowszą premierę, a także nowoczesne adaptacje ‘Hamleta’ i ‘Snu nocy letniej’ Williama Shakespeare’a oraz wizjonerską inscenizację Kazimierza i Karoliny zrealizowaną również przez Jana Klatę. Program na piątek, sobotę i niedzielę dostępny jest na stronie Teatru Polskiego: http://www.teatrpolski.wroc.pl/?id=734

***
6 stycznia 1946 roku odbyła się premiera ‘Ślubów panieńskich’ A. Fredry. Tę datę zwykło się przyjmować za początek działalności Teatru Polskiego. Jednak nazwa Teatr Polski we Wrocławiu jest używana od roku 1965 i obejmowała dwie sceny (Dużą przy ul. Zapolskiej i Kameralną przy ul. Świdnickiej). Początkowo był to Teatr Miejski, potem Teatr Dolnośląski, nosił też nazwę Państwowe Teatry Dramatyczne. Gmach teatru przy ul. Zapolskiej służył aktorom aż do roku 1994. Wówczas w nocy z 18 na 19 stycznia wybuchł pożar i całkowicie zniszczył widownię oraz foyer. Odbudowany teatr wznowił działalność w maju 1996 premierą ‘Improwizacji wrocławskich’ Molière'a, Jeana Giraudoux i Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zaadaptowane jako scena zastępcza na czas odbudowy Teatru Polskiego pomieszczenie po byłym sklepie meblowym na nieczynnym Dworcu Świebodzkim stało się w 1994 r. trzecią sceną Teatru Polskiego. Od września 2006 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Krzysztof Mieszkowski.