rozmiar czcionki: A | A | A

IV i V Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

19.01.2011 15:26

19 stycznia to pracowity dzień dla dolnośląskich radnych. Dziś odbyły się dwie sesje Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. IV sesja rozpoczęła się o godzinie 11.00. Oprócz zwyczajowego raportu z prac zarządu województwa, który zaprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec, przedstawione zostały także plany pracy Komisji Stałych Sejmiku na rok 2011. Następnie zarząd województwa zaopiniował uchwałę w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej. W ramach swoich kompetencji referowali ją wicemarszałkowie Marek Łapiński i Radosław Mołoń oraz członkowie zarządu województwa Jerzy Łużniak i Włodzimierz Chlebosz.

W dalszej części obrad radni przeszli do uchwały w sprawie budżetu Województwa Dolnośląskiego na rok 2011. Procedura ta obejmowała m.in.: odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, przedstawienie opinii i wniosków Komisji Sejmiku,  Klubów Radnych, podsumowanie wniosków przez zarząd województwa, a następnie głosowanie nad całym projektem uchwały.

W trakcie IV sesji radni sejmiku województwa przyjęli także apel do rządu dotyczący wprowadzenia bezpłatnych przejazdów Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Sejmik zwróci się do rządu z prośbą o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów nie tylko dla samochodów osobowych, ale i ciężarowych. Apel dotyczy także przywrócenia finansowania z budżetu państwa dwóch ważnych inwestycji drogowych w regionie: trasy S5 (Wrocław - Poznań) i S3 (z Nowej Soli przez Legnicę do granicy z Czechami w Lubawce).

Natomiast podczas V, nadzwyczajnej sesji sejmiku radni dyskutowali o planach budowy dróg ekspresowych S3 i S5 oraz obwodnic Wałbrzycha i Świnicy w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Sesja dotyczyła także opłat na AOW. Porządek obrad tej Sesji do pobrania na stronie BIP urzędu marszałkowskiego: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/index.php?idmp=212&r=r