rozmiar czcionki: A | A | A

IV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska

21.11.2011 15:38

W miniony weekend Opera Wrocławska gościła IV Festiwal Tradycji Dolnego Ślaska. Gospodarzem imprezy był członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz. Repertuar Festiwalu stanowił przekrój tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski. Zobaczyliśmy między innymi krakowiaka, tańce regionu rzeszowskiego, lubelskiego, radomskiego i wielkopolskiego. Zaprezentowały się także zespoły prezentujące folklor górali żywieckich oraz kulturę i obyczaje łemkowskie.

Mottem festiwalu była sentencja Leona Potockiego: „To, co weszło w zwyczaj, niech zwyczajem zostanie, a to co było, cośmy od Ojców zasłyszeli, lub sami jeszcze widzieli, przekażmy tym co po nas przyjdą…”


Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, w sposób wyjątkowy przekazali pamięć kulturową naszych przodków. Osiedlający się po wojnie na Dolnym Śląsku ludzie często mieścili swój dobytek w kliku przysłowiowych walizkach. Przywozili jednak ze sobą przede wszystkim ogromny bagaż pamięci i tradycji. Co najważniejsze, pielęgnowali tą pamięć i przekazywali ją swoim dzieciom. Dzięki temu w dzisiejszym pędzącym niezwykle szybko świecie nie pozwalają nam zapomnieć o tym skąd pochodzimy i pokazują w piękny sposób, że tradycja i folklor Dolnego Śląska mają się dobrze i są naszym skarbem, o który powinniśmy dbać.


Przy okazji przeglądu zespołów ludowych z terenu Dolnego Śląska, w foyer Opery Wrocławskiej, zaprezentowali się laureaci konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla sołectw uczestniczących w inicjatywie Odnowa Dolnośląskiej Wsi. Uczestnicy Festiwalu oraz zaproszeni goście mieli okazję podziwiać, skosztować i nabyć wspaniałe wyroby piekarnicze i rękodzielnicze lokalnych twórców ze wsi Spytków (Gmina Zgorzelec), Henryków Lubański (Gmina Lubań), Osolin (Gmina Oborniki Śląskie), Mierczyce (Gmina Wądroże) oraz z Dobkowa (Gmina Świerzawa). Prezentacja została uświetniona wystawą prac plastycznych Pani Ewy Jednoróg oraz Pani Katarzyny Popińskiej. Podczas tegorocznego Festiwalu w foyer Opery Wrocławskiej mieszkańcy Dolnego Śląska mieli okazję zapoznać się z ciekawą ofertą gospodarstw agroturystycznych, działających na terenie naszego województwa.