rozmiar czcionki: A | A | A

Integracja przestrzenna polskiej części pogranicza Polski i Niemiec

08.02.2011 12:56

‘Studium integracji przestrzennej polskiej części pogranicza Polski i Niemiec’. Kontynuacją prac nad tym dokumentem zajęli się dzisiaj przedstawiciele urzędów marszałkowskich: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Nasze województwo reprezentował wicemarszałek Marek Łapiński. Obrady odbyły się w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Spotkanie rozpoczęło uzgodnienie Regulaminu Grupy Sterującej. Grupę tę tworzą przedstawiciele ww. województw. To oni wraz z ministrem infrastruktury, podczas ubiegłorocznej polsko-niemieckiej konferencji poświęconej zagospodarowaniu przestrzennemu obszarów w korytarzu Odry, podpisali Porozumienie ws. podjęcia wspólnych prac nad studium polskiej części pogranicza polsko-niemieckiego. Treść porozumienia dostępna jest na stronie: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/dokument.php?iddok=7557&str=28

Obrady zakończyła dyskusja na temat ewentualnego ‘rozszerzenia pogranicza’ o województwo wielkopolskie oraz opolskie, a co za tym idzie o poszerzenie Grupy Stertującej o przedstawicieli tych województw.

***
W 2009 roku stworzona została mapa zamierzeń inwestycyjnych polskiej części pogranicza polsko-niemieckiego. W ślad za tym zrodziła się idea rozpoczęcia prac nad studium polskiej części pogranicza polsko-niemieckiego. Studium pełnić ma funkcję pomocniczego narzędzia w procesie decyzyjnym administracji regionalnej i międzyregionalnej, w tym prowadzenia działań koordynacyjnych w regionie pogranicza polsko-niemieckiego, szczególnie w zakresie kształtowania polityki spójności w rozwoju przestrzennym, sporządzania dokumentów planistycznych obszarów przygranicznych oraz tworzenia programów rozwojowych. Dokument ten pozwoli na planistyczne przygotowanie regionu pogranicza do korzystania ze środków przeznaczonych na wspomaganie realizacji celów polityki Unii Europejskiej.